Biuro w Alicante: Calle Italia 9

Calpe

23 sierpnia 2020

O miejscowości Calpe Calpe to nadmorskie miasteczko na północy Costa Blanca. Położone jest pomiędzy kurortami Moraira i Altea z łatwym dojazdem autostradą A7 i N332, która biegnie od Walencji do…

O miejscowości Calpe

Calpe to nadmorskie miasteczko na północy Costa Blanca. Położone jest pomiędzy kurortami Moraira i Altea z łatwym dojazdem autostradą A7 i N332, która biegnie od Walencji do Alicante. (około godzinę jazdy od lotniska w Alicante) Miasto jest wspaniałą mieszanką starej Walencji z nowoczesnymi obiektami turystycznymi. Jest to również doskonała baza wypadowa, gdzie możemy korzystać z wielu lokalnych plaż. Samo Calpe posiada trzy najpiękniejsze piaszczyste plaże na wybrzeżu.
Dzięki ciekawej historii, którą pozostawili po sobie Iberowie, Rzymianie oraz pięknym plażom, miejsce to przyciąga turystów z całego świata.

Historia Calpe

Calpe to miasto o bogatej historii i kulturze. Jego strategiczne położenie na wybrzeżu przyciągało wielu podróżników i osadników w całej historii. Wokół miasta znaleziono pozostałości plemion iberyjskich. Później Rzymianie założyli Calpe jako dobrze prosperującą kolonię, której głównym zajęciem było suszenie i solenie ryb.
Chrześcijanie i Maurowie żyli przez jakiś czas w pokoju, ale w XIV-XVII wieku byli celem ataków piratów. Spokój XVIII wieku pozwolił Calpe na zregenerowanie się i ukształtowanie obecnego turystycznego położenia.

Skała Ifach

Calpe jest zdominowane przez strzelistą skałę Ifach, która osiąga imponujące 332 m n.p.m. i wznosi się prawie pionowo nad morze. Dodatkowo jest rezerwatem przyrody. Szczyt skały osiąga się po około godzinnej wspinaczce po chodniku, za pomocą krótkiego tunelu przez górną część skały. Ostrzegamy, że ścieżka nad tunelem nie ma prawie żadnych zabezpieczeń i nie jest zalecana dla osób z lękiem wysokości. To naprawdę trudna i niebezpieczna wspinaczka.

Na szczycie czeka nas niepowtarzalny widok na miasto, okolice oraz plaże Calpe, Altea, Albir i Benidorm. W pogodny dzień można nawet zobaczyć zarys balearskiej wyspy Ibiza.

Za każdym razem na nowo podziwiamy faunę skały z wieloma gatunkami ptaków. Takimi jak kormoran moñudo, mewa śmieszka, głuptak (Alcatraz), sokół Eleonory, sokół wędrowny czy jerzyk. Dodatkowo możemy podziwiać unikalną florę z licznymi gatunkami roślin. Takimi jak chroniona i unikalna w skali światowej „Silene de Ifach”, tymianek, typowe rośliny skalne i kamienne ścieżki Walencji.

Las Salinas (jezioro solne)

Znajduje się ono w centrum miasta i mieści zagłębienie wypełnione osadami aluwialnymi. Jest częścią starej zatoki, która została zamknięta przez uformowanie poprzecznej bariery chroniącej przed falami. Wydobywana sól była produktem niezbędnym do konserwacji żywności, a Las Salinas stało się bardzo ważne w historii Calpe. Przybywano tutaj, aby obsługiwać ponad 40 gmin. Obecnie zarejestrowane są 173 gatunki ptaków, z których najczęstszym są flamingi.

Zwiedzanie i kultura

Dobrym punktem wyjścia jest starożytne centrum miasta, tuż obok dzielnicy mauretańskiej. Warto odwiedzić stare mury miejskie i kościół znany jako Iglesia Vieja. Ten kościół jest jedynym zachowanym przykładem architektury gotyckiej w Walencji.
Obok nowoczesnego Paseo Maritimo, znajdują się niedawno odkryte pozostałości rzymskiej willi, niegdyś stanowiącej część rzymskiej fabryki ryb, znanej jako Baños de la Reina (Kąpiele Królowej). Z widokiem na wąwóz Mascarat znajdują się ruiny mauretańskiego zamku Calpe, a w całej okolicy znajdują się typowe wiejskie domy z łukowymi portykami do suszenia rodzynek.
W centrum miasta znajduje się również Muzeum Archeologiczne i Muzeum Imprez.

Wycieczki w okolicach Calpe

Calpe posiada wspaniałą nowoczesną przystań, która znajduje się obok starego portu rybackiego, skąd można wybrać się na przejażdżkę łodzią wokół skały i do pobliskiego kurortu Benidorm.
Jednym z najlepszych sposobów na poznanie lokalnej linii brzegowej jest skorzystanie z kolejki wąskotorowej, która biegnie z Alicante do Denia, zatrzymując się w Calpe.

Wypoczynek i rekreacja

W porcie znajduje się klub żeglarski oraz zaplecze żeglarskie, windsurfingowe i narty wodne. Jeśli chcesz uprawiać sporty na lądzie, to skała Ifach oferuje sprzęt do wspinaczki. Jest to również raj dla rowerzystów czy też miłośników wspinaczki górskiej. Dostępne jest też wypożyczenie sprzętu oraz wynajęcie instruktora. W tej miejscowości na pewno znajdziesz dla siebie idealny sposób na odpoczynek.

Kolarstwo

Calpe uważane jest przez miłośników rowerów za mekke europejskiego kolarstwa. Chyba każdy kto interesuje się kolarstwem, słyszał o Calpe. To właśnie tutaj wszystkie liczące się drużyny kolarskie w Europie, spędzają swoje obozy zimowe oraz wiosenne. Dzięki panującemu tu klimatowi, grudzień, styczeń i luty przebiega w temperaturze między 11°C a 15°C. To stanowi idealny kompromis dla osób lubiących tą dyscyplinę sportu. Dodatkowym atutem jest infrastruktura. Dzięki szerokim poboczom oraz bardzo dobrej jakości asfaltu oraz górzystym terenom, Calpe jest najchętniej wybieranym miejscem do uprawiania kolarstwa.

Golf

Pole golfowe Ifach znajduje się w Moraira (Benissa) na wiejskiej posiadłości. Trudna trasa oferuje wspaniałe widoki na morze i góry. To pole z dziewięcioma dołkami. I chociaż dołki są dość krótkie, ukształtowanie terenu i wąskie tory wodne sprawiają, że są one trudne i zabawne.
W odległości godziny jazdy samochodem znajdziesz bardzo duży wybór pól golfowych.

Gastronomia

Gastronomia z Costa Blanca łączy w sobie przysmaki z lądu i Morza Śródziemnego. Na tym obszarze żyło wiele cywilizacji (Celtowie, Iberowie, Grecy, Rzymianie, Muzułmanie), z których wszystkie odcisnęły swoje piętno na gastronomii.
Dieta jest zdrowa i typowo śródziemnomorska. Costa Blanca obfituje w ryby, warzywa, oliwę z oliwek i owoce oraz składniki używane do przygotowania pysznych, zdrowych potraw. Należą do nich Paella Valenciana, Arroz Negro (czarny ryż), Arroz al horno (ryż pieczony w piekarniku) ), Arroz a la banda (gulasz rybny z ryżem), Arroz del Señoret (ryż książęcy). Jeśli masz ochotę na słodycze, spodobają Ci się lokalne domowe wypieki i desery z których słynie ta okolica. Dodatkową przysmakiem są lody Jijona (Nougat), które są wytwarzane z migdałów regionu.
Będąc na Costa Blanca, możesz rozkoszować podniebienie wspaniałym wyborem win regionalnych. Warto zwrócić szczególną uwagę na lokalne wino „Jalon” ze względu na jego jakość i bukiet.
W pobliżu znajduje się wiele międzynarodowych restauracji, oferujących szeroki wybór różnych kuchni z całego świata. W tym kilka restauracji z gwiazdami Michellin’a.

Klimat

Calpe cieszy się typowym klimatem śródziemnomorskim. W okolicy mamy średnio prawie 3000 godzin słonecznych rocznie, a średnia temperatura z łatwością przekracza 20 stopni.
W 1986 roku Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła klimat tego obszaru jako jeden z najzdrowszych na świecie. Średnio może pochwalić się 325 słonecznymi dniami w roku, co czyni go idealnym miejscem pobytu przez cały rok.

Plaże i zatoki Calpe

Na koniec wspomnijmy o pięknych plażach i zatokach Calpe. Możemy cieszyć się około 13-kilometrowym wybrzeżem z 14 plażami i zatoczkami z drobnym piaskiem, spokojnymi krystalicznie czystymi wodami, małymi zatoczkami i dziewiczymi wybrzeżami z klifami. Arenal-Bol i La Fossa/Levante to dwie miejskie plaże Calpe, oferujące różnorodne udogodnienia do uprawiania różnych sportów wodnych. Dalej znajdują się plaże i zatoki: Collao, Gasparet, Les Urques, Puerto Blanco, Manzanera, Morelló, Cantal Roig, Racó, Penyal, Calalga, Mallorquí i Les Bassetes.

Interesują Cię inwestycje w przedsprzedaży, oferty na wyłączność?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ POWIADOMIEŃ

Bądź na biężąco z najnowszymi ofertami!

.