Biuro w Alicante: Calle Italia 9

Costa Broker Alicante > Blog > Co zrobić z nadmiarem gotówki, aby uniknąć inflacji?

Co zrobić z nadmiarem gotówki, aby uniknąć inflacji?

Rosnąca inflacja stanowi problem każdego inwestora. Co zrobić z nadwyżką gotówki, kiedy tradycyjne oszczędzanie zupełnie się nie opłaca? Czy warto inwestować w nieruchomości, aby nie tracić na inflacji? Inflacja z…

Rosnąca inflacja stanowi problem każdego inwestora. Co zrobić z nadwyżką gotówki, kiedy tradycyjne oszczędzanie zupełnie się nie opłaca? Czy warto inwestować w nieruchomości, aby nie tracić na inflacji?

Inflacja z miesiąca na miesiąc pomniejsza nasze oszczędności. Niewykorzystywane środki nie tylko nie zarabiają na siebie, ale tracą na wartości. Zdecydowanie warto szukać sposobów na to, co zrobić, aby uniknąć inflacji. Oczywiście istnieją niemal nieskończone możliwości pomnażania kapitału. Każdy inwestor przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej powinien wziąć pod uwagę możliwe ryzyko, czas trwania inwestycji, jej cel, ryzyko inflacji, a nawet swój wiek. Obecne warunki ekonomiczne nie są sprzyjające, więc czas zacząć aktywnie działać, aby chronić swoje oszczędności. Sprawdźmy, jak uniknąć inflacji!

Krótko o inflacji — definicja, dane

Inflacja to utrzymujący się wzrost poziomu cen w gospodarce. Skutkuje spadkiem wartości pieniądza. Obserwujemy wtedy wzrost podaży pieniądza oraz szybkości obiegu pieniądza. Inflacja jest dostrzegalna w każdej współczesnej gospodarce. Co więcej, uznaje się, że jej niewielki poziom jest zdrowy. Zagrożenie stanowi wysoka inflacja lub jej odwrotność — deflacja, czyli spadek poziomu cen.

W momencie powstawania artykułu (listopad 2021) inflacja w Polsce wyniosła 6,8% rok do roku. W tym roku po raz pierwszy od ponad 20 lat przekroczyliśmy próg inflacyjny 6%. Takie dane sprawiają, że coraz więcej osób szuka pomysłów na inwestowanie pieniędzy, które uchroni ich majątek przed utratą wartości, a najlepiej jeszcze przyniesie zyski. Jakie są najpopularniejsze metody ochrony oszczędności przed inflacją?

Ryzyko inflacji — o czym warto pamiętać?

Ryzyko inflacji lub ryzyko inflacyjne to sytuacja, w której dochód z inwestycji nie dotrzymuje kroku wzroście kosztów jej utrzymania. Istnieje w przypadku każdego rodzaju inwestycji, choć szczególnie często dotyka rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, które są rachunkami a vista. Ich oprocentowanie jest zwykle niższe od stopy inflacji. Warto więc rozważyć takie inwestycje, przy których ryzyko inflacji jest możliwie niskie.

Jak chronić swoje oszczędności przed inflacją?

  1. Inwestowanie w nieruchomości
  2. Unikanie obligacji skarbowych indeksowanych inflacją
  3. Wybór obligacji o wyższej rentowności
  4. Dywersyfikacja portfela spółek dywidendowych
  5. Inwestowanie na rynku surowców

To właśnie najczęściej wskazywane sposoby na radzenie sobie z rosnącą inflacją. Posiadanie obligacji Skarbu Państwa opłaca się do momentu, w którym WIBOR jest wyższy niż wartość inflacji. Dodatkowo należy płacić podatek od generowanych przez obligacje odsetek. Warto więc wybierać takie obligacje, które są indeksowane zmiennie. Dzięki temu realna wysokość odsetek pozostaje na mniej więcej tym samym poziomie.

Dane historyczne skupiają też uwagę inwestorów na polskiej giełdzie, na której jest coraz więcej spółek wypłacających dywidendy regularnie od kilku, a nawet kilkunastu lat. W 2021 średnia stopa wyniosła ponad 5%, co jest uznawane za atrakcyjny poziom. Wielu inwestorów rozważa też inwestycję w surowce, bardzo popularne jest zabezpieczanie się przed wpływem inflacji w złocie. Rozwiniemy jednak ten sposób, który jest nam najbliższy — inwestowanie w nieruchomości.

Inwestycje w nieruchomości szansą na ochronę przed inflacją?

Najbezpieczniejszym sposobem na uniknięcie destrukcyjnych skutków inflacji jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Warto zadbać o to, aby znalazły się w nim nieruchomości, szczególnie te znajdujące się w obszarach atrakcyjnych dla turystów. Takie inwestycje można wynajmować lub sprzedać z zyskiem. Inwestowanie w nieruchomości niemalże zawsze chroni przed inflacją. Mamy największe doświadczenie na rynku hiszpańskim, gdzie ceny mieszkań regularnie rosną. Choć obserwowana dynamika wydaje się wyhamowywać, nieruchomości w Hiszpanii stale drożeją. Połączenie tego faktu z dość nisko oprocentowanymi kredytami hipotecznymi sprawia, że kupno apartamentu daje szansę na skuteczne zabezpieczenie przed skutkami inflacji.

Inwestowanie w nieruchomości w Hiszpanii — jak zacząć?

Decyzję o inwestycji zaczynamy zwykle od poszukiwań. Szukamy informacji, kontaktów, danych dotyczących gospodarki danego kraju, stopy inflacji, ryzyka inflacji, oprocentowania kredytów hipotecznych. Również w przypadku inwestowania w nieruchomości w Hiszpanii warto zacząć od znalezienia doradcy, który jest najlepszym źródłem informacji o lokalnym rynku domów i apartamentów. Oczywiście ostateczna decyzja należy do inwestora, ale okazuje się, że właściwie wybrany doradca ds. nieruchomości zdejmuje z barków wiele zbędnych obowiązków oraz gwarantuje wiedzę, która pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Samodzielne podjęcie decyzji o konkretnej lokalizacji, przeszukiwanie ofert, sprawdzanie deweloperów, bariera językowa czy formalności odmienne od tych obowiązujących w Polsce — to bardzo czasochłonnych proces, który bez wsparcia doświadczonych agentów nieruchomości staje się uciążliwy. Więcej informacji znajdziesz w artykule Zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości w Hiszpanii z polskim agentem?

Oprócz wspomnianych wyżej zalet i szansy na ochronę oszczędności przed postępującą inflacją polski agent nieruchomości w Hiszpanii staje się Twoim opiekunem i doradcą. Wspólnie omówimy sytuację na hiszpańskim rynku nieruchomości, przeanalizujemy Twoje potrzeby i możliwości. Doradzimy z lokalizacją oraz wyborem inwestycji od jednego ze sprawdzonych deweloperów, z którymi od lat posiadamy wypracowane relacje. Zadbamy o Twoją nieruchomość zaczynając od etapu jej poszukiwania, przez proces wykańczania, obsługi posprzedażowej aż do zarządzania wynajmem. Postaw na inwestowanie w nieruchomości — chroń swoje oszczędności przed inflacją i ciesz się posiadłością na wybrzeżu Costa Blanca.

Masz więcej pytań? Porozmawiajmy!

Avatar photo
Klaudia Bogusz

W Costa Broker od 2021. Komunikacja i marketing to mój konik. W swoich artykułach przekazuję know-how Moniki i Roberta, właścicieli Costa Broker, oraz próbuję rozkochać Cię w Hiszpanii. Jeszcze mi za to podziękujesz! :) W wolnym czasie inwestuję i oddaję się miłości do outdooru, wspinając się i biegając.

Ostatnie wpisy

Interesują Cię inwestycje w przedsprzedaży, oferty na wyłączność?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ POWIADOMIEŃ

Bądź na biężąco z najnowszymi ofertami!

.