Biuro w Alicante: Calle Italia 9

Costa Broker Alicante > Blog > Inwestowanie w nieruchomości na Costa Blanca

Inwestowanie w nieruchomości na Costa Blanca

8 lipca 2020

Hiszpańskie wybrzeże przyciąga zagranicznych inwestorów Inwestowanie w nieruchomości na Costa Blanca przez klienta międzynarodowego, niewątpliwie stanowiło motor rozwoju rynku mieszkaniowego w Hiszpanii w ostatnich latach. Według raportu przygotowanego przez platformy…

Hiszpańskie wybrzeże przyciąga zagranicznych inwestorów

Inwestowanie w nieruchomości na Costa Blanca przez klienta międzynarodowego, niewątpliwie stanowiło motor rozwoju rynku mieszkaniowego w Hiszpanii w ostatnich latach. Według raportu przygotowanego przez platformy nieruchomości, aż 44% właścicieli rezydencji w Hiszpanii, to obcokrajowcy. W tych rankingach cały czas przybywa polskich inwestorów. Wybrzeża takie jak Costa Blanca, Costa del Sol, czy Baleary są ulubionym miejscem do inwestowania.

Jak wyglądało budownictwo poprzedniej epoki?

W niepamięć odeszły czasy, kiedy to jakość oferowanych przez rynek nieruchomości w Hiszpanii mogła zniechęcać do kupna. Ten dawny etap pozostawił po sobie jedynie, ciemne i zimne wnętrza. Jest to pochodna obowiązujących wtedy przepisów. Umożliwiały one stawianie cienkich ścian, które zimową porą odpłacają wilgocią. Tak więc, mówiąc wprost: nawet remont nie wyleczy tych dawnych grzechów. W przeciwieństwie do tworzonych teraz projektów budowlanych, które są nie tylko ciekawe, ale i zróżnicowane architektonicznie. Wykorzystują też wszelkie nowinki technologiczne tak, aby maksymalnie ułatwić życie mieszkańcom. Ponadto, w budownictwie zostało wdrożonych wiele innowacyjnych rozwiązań. A to stało się na potrzebę stawianych wysokich wymagań klientów zagranicznych, którzy przyzwyczajeni są do lepszych standardów.

Przyglądając się Costa Blanca, ostatni kwartał 2018 r. odnotował najniższe statystyki sprzedaży roku. (według raportu Statystyk Rejestru Nieruchomości) Mimo to zamknięto ponad 516 000 transakcji mieszkaniowych, co oznacza wzrost o 11,3% w skali roku i najwyższą wartość odnotowaną w ciągu dekady. Pod względem cen domów w Hiszpanii ceny nieruchomości wzrosły o 8,2% w porównaniu do 2017 roku.

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Federacji Agentów Nieruchomości (FIABCI) wśród zagranicznych inwestorów prowadzą Brytyjczycy, a za nimi Szwedzi, Belgowie, Niemcy, Francuzi, Norwegowie, Rosjanie i Holendrzy. Jeśli chodzi o lokalną społeczność, mieszkańcy Madrytu są głównymi klientami na Costa Blanca. Żadna inna hiszpańska prowincja nie sprzedaje tak wielu nieruchomości mieszkańcom Madrytu jak Alicante.

Jakie są różnice cenowe pomiędzy rynkiem wtórnym a pierwotnym?

Pewnie zaskoczy Cię fakt, że ceny na rynkach pierwotnym i wtórnym w Hiszpanii są zbliżone. Można zauważyć, że często to deweloperzy decydują o cenach na obu rynkach w danym rejonie. Rozpoczynając dużą inwestycję mieszkaniową deweloper wprowadza oficjalnie ceny dla danej lokalizacji. Automatycznie staje się to punktem referencyjnym dla właścicieli nieruchomości na rynku wtórnym. W zależności od indywidualnej wyceny właściciela mogą obowiązywać ceny poniżej deweloperskich. Wtedy pojawia się szansa, żeby móc sprzedać swoją nieruchomość jeszcze zanim wyrośnie konkurencja. Natomiast druga część sprzedających uważa, że ich cena powinna być wyższa niż ta proponowana przez deweloperów. Możliwe, że spotkasz się wtedy z argumentacją, że nieruchomość jest dostępna od ręki, można ją kupić i wprowadzić się bardzo szybko. Przecież nie wszyscy inwestorzy są zainteresowani oczekiwaniem przez około 2 lata (zakładając średni czas na wybudowanie i oddanie projektu przez dewelopera).

Atuty rynku pierwotnego

Inwestowanie w nieruchomości na Costa Blanca na rynku pierwotnym niesie wiele zalet. Poza oczywistymi typu: nowa realizacja, ciekawa architektura, nowoczesne technologie użyte do budowy, czy fantastyczne udogodnienia zawarte już w cenie – ma jeszcze i tę zaletę, że można zarezerwować sobie fajne mieszkanie i zapłacić za nie w całości dopiero za 2 lata. 

Jak inwestują w Hiszpanii klienci z Polski?

Popularne jest inwestowanie wolnych środków w nieruchomości. Kiedy chcemy poszerzyć nasz portfel inwestycyjny o zagraniczne własności, często decydujemy się na Hiszpanię. Wszyscy chcą mieć pewność, że nasze pieniądze będą bezpieczne i nie stracimy na inwestycji. Część klientów chce mieć swój hiszpański dom tylko dla siebie, a reszta uważa, że nieruchomości powinny pracować i decyduje się na jego wynajem. To zupełnie inne formy inwestowania, które określają indywidualne potrzeby, a my doradzamy wtedy różne produkty inwestycyjne. Często wybór pada na model hybrydowy, który dobrze prowadzony gwarantuje atrakcyjny zwrot z inwestycji. Wynajmujemy po wysokich stawkach nieruchomość w wysokim sezonie, a przez pozostałe miesiące możemy liczyć na niższy poziom stawek, lecz stałe wpływy. Częstym rozwiązaniem jest zimowe korzystanie z mieszkania przez właściciela, kiedy w Polsce dokucza brak słońca. Pozostałe miesiące wynajmujemy na doby, aby uzyskać atrakcyjny przychód.

Interesują Cię inwestycje w przedsprzedaży, oferty na wyłączność?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ POWIADOMIEŃ

Bądź na biężąco z najnowszymi ofertami!

.