Biuro w Alicante: Calle Italia 9

Costa Broker Alicante > Aspekty prawne i podatkowe > Czy apartament w Hiszpanii się opłaca? Podatek od nieruchomości w 2024

Czy apartament w Hiszpanii się opłaca? Podatek od nieruchomości w 2024

Hiszpania, z swoim pięknym krajobrazem, słonecznym klimatem i bogatą kulturą, stanowi atrakcyjne miejsce dla tych, którzy marzą o posiadaniu własnego kąta w tym urokliwym kraju. Chcesz zainwestować w hiszpańską nieruchomość?…

Hiszpania, z swoim pięknym krajobrazem, słonecznym klimatem i bogatą kulturą, stanowi atrakcyjne miejsce dla tych, którzy marzą o posiadaniu własnego kąta w tym urokliwym kraju. Chcesz zainwestować w hiszpańską nieruchomość? Obowiązek płacenia podatków spoczywa niestety na każdym z nas, ale gwarantujemy, że z Costa Broker podatki da się lubić 🙂 

Najlepsza wiadomość na początek: każdy może zostać właścicielem nieruchomości w Hiszpanii! Dla Obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej jest to szczególnie proste. 

Na naszym blogu znajdziesz artykuł opisujący wszystkie rodzaje podatków i opłat w Hiszpanii. Dzisiaj skupimy się na podatku od nieruchomości i opłatach, jakie musisz wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania czy domu oraz nowym rodzaju opłat: impuesto de grandes fortunas. Zapraszamy!

Koszty związane z zakupem nieruchomości w Hiszpanii – podatek VAT

Kiedy decydujesz się na zakup domu w Hiszpanii, musisz uwzględnić dodatkowe środki finansowe na pokrycie hiszpańskich podatków. Wartość tych opłat zależy głównie od ceny nieruchomości oraz od tego, czy jest ona nowa czy używana.

alicante-kupie-mieszkanie-costa-broker Czy apartament w Hiszpanii się opłaca? Podatek od nieruchomości w 2024

Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego

Domy i mieszkania od dewelopera – z rynku pierwotnego – podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, czyli w języku hiszpańskim IVA. W 2024 roku stawka podatku VAT w Hiszpanii wyniesie niezmiennie 10% od ceny nieruchomości. Łatwo obliczyć kwotę podatku: dla domu o wartości 500 000 EUR, konieczne jest dodatkowe wydanie 50 000 EUR. Warto dodać, że stawka ta zależy od lokalizacji danej nieruchomości, choć jest niższa jedynie na Wyspach Kanaryjskich. Tam jest znana jest jako IGIC (Indirect General Canary Islands Tax), przy czym tam podatek wyniesie 7,0%. Dla mieszkań objętych subwencjami publicznymi, stawka podatku VAT może wynosić 4%. Różni się w zależności od wspólnoty autonomicznej i rodzaju mieszkania socjalnego.

Dodatkowo, w przypadku zakupu nowego domu w Hiszpanii, uwzględnij drugi podatek. To podatek od udokumentowanych aktów prawnych (IAJD), często nazywany także AJD. Jest to odpowiednik opłaty skarbowej w Hiszpanii i nadal obciąża kupującego na całym jej terenie, choć wysokość tego podatku również zależy od konkretnej wspólnoty autonomicznej. W zależności od prowincji i wartości oraz przeznaczenia nieruchomości waha się między 0,4 a 1,5% jej wartości. Warto zaznaczyć, że te podatki dotyczą wyłącznie nieruchomości nowych, a nie tych z rynku wtórnego.

Stawka VAT z podziałem na regiony

Wspólnota autonomicznapodatek VATAJD
Andaluzja10,00%1,20%
Aragonia10,00%1,50%
Asturia10,00%1,20%
Baleary10,00%1,20%
Ceuta10,00%0,50%
Estremadura10,00%1,50%
Galicja10,00%1,50%
Kantabria10,00%1,50%
Kastylia i León10,00%1,50%
Kastylia-La Mancha10,00%1,50%
Katalonia10,00%1,50%
Kraj Basków10,00%0,00%
La Rioja10,00%1,00%
Madryt10,00%0,75%
Melilla10,00%0,50%
Murcja10,00%1,50%
Nawarra10,00%0,50%
Walencja10,00%1,50%
Wyspy Kanaryjskie7,00%0,75%

Wysokość opłaty VAT dla rynku wtórnego

W kontekście nieruchomości z rynku wtórnego w Hiszpanii, kluczowym podatkiem do uwzględnienia jest podatek od przeniesienia własności (ITP, Impuesto de Transmisión Patrimonial). W przypadku tego podatku, jego wysokość zależy od procentowej stawki, która stosowana jest do ceny ewidencyjnej nieruchomości, a także od regionu autonomicznego, w którym znajduje się dom. Stawki ITP wahają się między 6% a 10%. Przewiduje się, że w 2024 roku będą obowiązywać następujące stawki ITP:

Wspólnota autonomicznaITP
Andaluzja8,00%
Aragonia8,00%
Asturia8,00%
Baleary8,00%
Ceuta6,00%
Estremadura8,00%
Galicja10,00%
Kantabria10,00%
Kastylia i León8,00%
Kastylia-La Mancha9,00%
Katalonia10,00%
Kraj Basków4,00%
La Rioja7,00%
Madryt6,00%
Melilla6,00%
Murcja8,00%
Nawarra6,00%
Walencja10,00%
Wyspy Kanaryjskie6,50%

Podatek od nieruchomości w Hiszpanii

Podatek od nieruchomości w Hiszpanii jest znany jako „Impuesto sobre Bienes Inmuebles” (IBI). Jest jednym z ważnych czynników, które należy uwzględnić przy planowaniu zakupu nieruchomości. To podatek miejski, a kwota podatku jest uzależniona od stawki podatkowej obowiązującej w danym regionie oraz wartości katastralnej nieruchomości. Wartość katastralna nieruchomości to wartość nieruchomości wyznaczona przez odpowiednie organy administracji publicznej, takie jak urzędy miasta czy gminy, na podstawie danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków. Cenna informacja: ceny nieruchomości w Hiszpanii, które znajdziesz w naszych ofertach, są cenami netto. To powszechna zasada na rynku.

Impuesto sobre Bienes Inmuebles (podatek od nieruchomości IBI) czasami nazywany jest podatkiem SUMA, zgodnie z nazwą instytucji, która pobiera opłatę. Ten podatek powinien zostać uiszczony raz w roku, zwykle we wrześniu lub październiku. Łatwo można skonfigurować automatyczne pobieranie należności, łącząc hiszpańskie konto bankowe z rachunkiem SUMA. Należy pamiętać, że w przypadku opóźnień w regulowaniu opłaty, obowiązują oczywiście odsetki. Przy procesie sprzedaży nieruchomości, również konieczne jest uregulowanie podatku IBI. Podczas zakupu nieruchomości w Hiszpanii oczywiście wyjaśnimy Ci wszystkie szczegóły.

Obsługa prawna i notarialna

Zwykle również zależy od tego, jaką wartość ma nieruchomość. Honorarium za obsługę prawną wynosi średnio około 1% wartości nieruchomości + 21% VAT. Co wchodzi w skład pakietu obsługi prawnej? Jeśli chcesz zostać właścicielem domu lub dowolnej nieruchomości, mówimy o akcie notarialnym, wpisie do księgi wieczystej. Zakres obsługi prawnej w Hiszpanii zależy od Ciebie: może obejmować też konsultację z doradcą podatkowym, stworzenie umowy kupna w zależności od rodzaju nieruchomości czy doradztwo w zakresie zysków z tytułu wynajmu. Niektórzy Klienci życzą sobie, aby reprezentował ich przedstawiciel podatkowy. Wysokość opłat notarialnych przy zakupie nieruchomości w Hiszpanii to średnio 0,2 – 0,5% wartości nieruchomości oraz rejestru: ok. 0,1 – 0,25% wartości nieruchomości.

Nowa opłata: impuesto de grandes fortunas

Czym jest „podatek solidarnościowy od wielkich fortun”?

El Impuesto de solidaridad a las Grandes Fortunas, nazywany nowym „podatkiem od bogactwa”, jest podatkiem o charakterze tymczasowym, regulowanym i zarządzanym na poziomie państwa, mającym na celu zwalczanie istniejących w różnych wspólnotach autonomicznych całkowitych lub częściowych zwolnień z podatku w sprawie dziedzictwa kulturowego, jak ma to miejsce w przypadku Wspólnoty Madrytu czy Andaluzji.

Aby uniknąć możliwego podwójnego opodatkowania, opłata za podatek majątkowy płacona na poziomie regionalnym może zostać odliczona od opłaty za podatek majątkowy. Różnicę należy uiścić jedynie w przypadku, gdy opłata za dziedzictwo wynosi zero lub jest niższa niż podatek od wielkich fortun. W szczególności ten nowy podatek będzie dotyczył dużych aktywów w Andaluzji, Wspólnocie Madrytu, Galicji, Katalonii, regionie Murcji, Asturii, Kantabrii i Balearach.

podatek-od-nieruchomosci-alicante Czy apartament w Hiszpanii się opłaca? Podatek od nieruchomości w 2024

Kto zapłaci podatek solidarnościowy od wielkich fortun?

Podatnikiem tego podatku są osoby fizyczne zamieszkałe w Hiszpanii, których majątek netto na dzień naliczenia podatku (31 grudnia 2022 r. i 2023 r., również 2024) przekracza 3 000 000 euro. Biorąc pod uwagę, że istnieje zwolnione minimum (kwota wolna) w wysokości 700 000 euro, podatek zacznie obowiązywać dopiero od 3 700 000 euro wartości netto.

Ewentualne koszty dodatkowe:

Podatek dochodowy i opodatkowanie zysków kapitałowych

Oprócz podatku od nieruchomości, inwestorzy muszą także zwrócić uwagę na istnienie podatku dochodowego od osób fizycznych (Impuesto sobre la renta de las personas físicas) oraz opodatkowanie zysków kapitałowych. Hiszpania ma rozbudowany system podatkowy, obejmujący różne rodzaje dochodów. Warto skonsultować się z ekspertem podatkowym, aby zrozumieć, jakie obowiązki podatkowe czekają na właścicieli nieruchomości, którzy chcą na nich zarabiać. Podatki związane z wynajmem różnią się w zależności od wieku obywatela, rodzaju nieruchomości, wysokości dochodów i faktu, czy właścicielem nieruchomości jest osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, czy jest ona rezydentem Hiszpanii, czy nie.

Kredyt hipoteczny – dodatkowe opłaty

Wielu inwestorów decyduje się na kredyt hipoteczny w celu sfinansowania zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z kredytów hipotecznych może wpłynąć na roczne podatki, zarówno od nieruchomości, jak i dochodowe. Przy planowaniu zakupu z kredytem, uwzględnij wszystkie koszty związane z obsługą kredytu i ewentualnymi zmianami w rocznych zobowiązaniach podatkowych. Możesz rozważyć opcję wyznaczenia przedstawiciela podatkowego. Na każdym inwestorze nie będącym rezydentem w Hiszpanii ,spoczywa obowiązek wyznaczenia reprezentanta podatkowego. Dzięki temu zeznanie podatkowe jest złożone bezbłędnie.

Utrzymanie nieruchomości w Hiszpanii: dodatkowe opłaty

Jesteś właścicielem nieruchomości w Hiszpanii? Gratulujemy podjęcia dobrej decyzji! Utrzymanie przeciętnego apartamentu w Hiszpanii nie jest drogie. Na co dzień czekają Cię opłaty komunalne, włączając na przykład odbiór odpadów i wspomniane wyżej IBI. Szczegółowo opisaliśmy rodzaje wydatków w artykule ile kosztuje utrzymanie nieruchomości w Hiszpanii.

zakup-nieruchomosci-w-hiszpanii-costa-broker Czy apartament w Hiszpanii się opłaca? Podatek od nieruchomości w 2024

Podsumowanie: zakup nowej nieruchomości w Hiszpanii

Jeśli myślisz o zakupie domu lub mieszkania w Hiszpanii, oto wszystkie opłaty, o jakie należy wziąć pod uwagę:

  1. Opłata dla sprzedającego nieruchomość
  2. VAT
  3. Podatek od nieruchomości IBI
  4. IAJD

Kiedy kupujesz nieruchomość, dodatkowe opłaty stanowią zwykle 13-15% wartości nieruchomości w przypadku zakupu od dewelopera, natomiast średnio 10-12% w przypadku rynku wtórnego. Należy uiścić te opłaty w ciągu 30 dni od podpisania dokumentów u notariusza oraz ich otrzymania.

Czy apartament w Hiszpanii się opłaca? 

Tak! To nieustannie bardzo atrakcyjny rynek do inwestycji i do zamieszkania. Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości w Hiszpanii, zawsze zaleca się skonsultowanie z ekspertem podatkowym, który pomoże zrozumieć wszystkie aspekty związane z podatkami i zagadnienia kredytu hipotecznego (jeśli takiego potrzebujesz) i innymi kosztami związanymi z posiadaniem nieruchomości w tym urokliwym kraju.

Spełnij swoje marzenie o nieruchomości w Hiszpanii!

Interesują Cię inwestycje w przedsprzedaży, oferty na wyłączność?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ POWIADOMIEŃ

Bądź na biężąco z najnowszymi ofertami!

.