Biuro w Alicante: Calle Italia 9

Costa Broker Alicante > Blog > Villajoyosa — perła Alicante

Villajoyosa — perła Alicante

21 października 2020

O miejscowości Villajoyosa, zwana także „La Vila Joiosa” przez mieszkańców po prostu „La Vila”. Jest to jedno z najpiękniejszych miasteczek w prowincji Alicante na wybrzeżu Costa Blanca, którego historia sięga starożytnego rzymskiego…

O miejscowości

Villajoyosa, zwana także „La Vila Joiosa” przez mieszkańców po prostu „La Vila”. Jest to jedno z najpiękniejszych miasteczek w prowincji Alicante na wybrzeżu Costa Blanca, którego historia sięga starożytnego rzymskiego miasta Alon.

Obecnie Villajoyosa jest stolicą regionu Marina Baja na Costa Blanca i według danych z 2019 roku liczy 34673 mieszkańców.

Przybysze oczarowani są nietuzinkową zabudową Villajoyosa. Ci, którzy decydują się tu zostać na dłużej, doceniają ponad 300 ciepłych i słonecznych dni w roku. Średnia temperatura roczna wynosi około 20 stopni Celsjusza.

Językiem najczęściej używanym przez mieszkańców miasteczka Villajoyosa jest język walencjański. Jest on dialektem języka katalońskiego, który jest używany we wspólnotach autonomicznych: Katalonii, Balearach i Walencji.

Na terenie miasteczka Villajoyosa możemy znaleźć kilka bardzo pięknych miejsc do zwiedzenia. Miasteczko posiada bardzo wysoki poziom gastronomiczny lokalnych restauracji i barów, specjalizujących się w daniach z ryb i owoców morza.

Kiedyś i dziś

Dawno dawno temu, kiedy Villajoyosa była jeszcze nieznaną turystom wioską rybacką, rodziny rybackie malowały swe domostwa na intensywne kolory. Robiono tak, aby były one dobrze widoczne dla wracających z połowu. Przyznać trzeba, że oprócz zmroku, również walencjańskie słońce wybrzeża Costa Blanca, potrafi swą intensywną bielą przysłonić budynki niemające soczystych barw.

Dzięki pomysłowości pracowitych miejscowych rybaków nie tylko docierali oni bezpiecznie do domów. Okazało się, ze to bardzo kolorowe miasteczko, stało się jednym z celów turystycznych wycieczek na Costa Blanca. Te charakterystyczne rybackie domy z kolorowymi fasadami (swoista wizytówka Villajoyosa) zlokalizowane są w centrum miasteczka. Tuż pod nimi warto odbyć spacer wzdłuż rzeki Amadorio, która prowadzi nas na wybrzeże miasteczka. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Villajoyosa.

Zabytki i atrakcje w Villajoyosa

Kościół-forteca Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która jest częścią zabudowań starożytnego rzymskiego Alona, ​ jest pretekstem do zwiedzania starego miasta Villajoyosa.

Torre de San Jose lub Torre de Hércules, znajdujący się tuż obok plaży pomnik nagrobny uznany za miejsce o znaczeniu kulturowym. Jest to mauzoleum o wysokości 5 metrów, zbudowane na cześć grobowca Lucio Terencio Mancino, który znajdował się tuż obok. W roku 2015 archeolodzy odkryli na nim napis, podający najprawdopodobniej imię zmarłego, który został tam pochowany między 150 a 170 r, n. e.

Jest to wielkie odkrycie, ponieważ jest to jedyny ocalały napis z trzech wielkich rzymskich wież grobowych, zachowanych na Półwyspie Iberyjskim.

Muzeum Czekolady Villajoyosa Muzeum jest połączone z terenami fabryki kultowej hiszpańskiej czekolady „Valor” i umożliwia okresowe wizyty dla zwiedzających. Muzeum oferuje zwiedzanie pomieszczeń, w których można zobaczyć, jak rozwijała się fabryka czekolady w regionie, od jej powstania w 1882 roku do chwili obecnej.

„La Vila Gastronómica” – marka stworzona przez włodarzy gminy Villajoyosa, w celu promowania bogatej tradycji gastronomicznej regionu, tak mocno związanego z połowem ryb. W ramach projektu „La Vila Gastronómica” odbywa się kilka corocznych imprez, podczas których miasto prezentuje umiejętności kulinarne lokalnych mistrzów kuchni.

La Olivera Grossa – imponujące drzewo oliwne, którego wiek szacuje się na 1400 lat. „La Olivera Grossa” uważane jest za najstarsze drzewo w prowincji Alicante i jedno z najstarszych we Wspólnocie Walenckiej.

Plaże w okolicach Villajoyosa

W pobliżu Villajoyosa znajduje się blisko 15 plaż. Nazwy najbardziej znanych plaż w tej okolicy to: Playa Paraíso, El Bol Nou, La Caleta, Playa Centro, Racó del Conill, Playa del Torres, Playa Estudiantes, Playa del Varadero, Playa del Tío Roig, Playa del Esparelló, Playa del Charco, Puntes del Moro. Ponieważ plaże wybrzeża Costa Blanca spełniają najwyższe standardy jakości, turyści doceniają ich walory i zachwycają się ich czystością.

Środki transportu w Villajoyosa

Z Benidormu do Villajoyosa przejedziemy samochodem w około kwadrans.
Co pół godziny kursuje również specjalny tramwaj, który dystans Villajoyosa – Benidorm pokonuje w 17 minut.
Kiedy zaś chcemy dotrzeć z na lotnisko Alicante w El Altet. wydamy odpowiednio 6€ autobusem i około 90€ za przejazd taksówką.
Samochodem dojedziemy na lotnisko wybierając autostradę AP-7.
Dojazd na lotnisko Alicante-Elche (ALC) z Villajoyosa zajmuje maksymalnie 40 minut.

Interesują Cię inwestycje w przedsprzedaży, oferty na wyłączność?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ POWIADOMIEŃ

Bądź na biężąco z najnowszymi ofertami!

.