Biuro w Alicante: Calle Italia 9

Costa Broker Alicante > Blog > Jak Covid-19 wpłynął na rynek nieruchomości w Hiszpanii?

Jak Covid-19 wpłynął na rynek nieruchomości w Hiszpanii?

18 stycznia 2021

Rynek pierwotny vs wtórny Jak Covid-19 wpłynął na rynek nieruchomości w Hiszpanii? Z perspektywy czasu wiadomo już, że nowe nieruchomości znacznie lepiej znoszą kryzys niż mieszkania na rynku wtórnym. Początkowo…

Rynek pierwotny vs wtórny

Jak Covid-19 wpłynął na rynek nieruchomości w Hiszpanii? Z perspektywy czasu wiadomo już, że nowe nieruchomości znacznie lepiej znoszą kryzys niż mieszkania na rynku wtórnym. Początkowo twierdzono, że opór ten był w dużej mierze spowodowany bardziej ograniczoną podażą na rynku pierwotnym, ale w miarę postępu kryzysu związanego z Covid-19 można było dostrzec, że istnieją inne czynniki, które na to wpływają.

Zainteresowanie nowo budowanymi mieszkaniami nie ucierpiało w czasie kryzysu. W rzeczywistości nabywcy są bardziej zainteresowani tego typu nieruchomościami w Hiszpanii teraz, niż przed kryzysem ze względu na szereg korzystnych czynników dla tego rynku.

Zmiana popytu

W ciągu ostatnich miesięcy wzrosło zainteresowanie nowo budowanymi domami wolnostojącymi, szeregowymi czy bungalowami, które spełniają dzisiejsze wymagania konsumentów. Tj. duże, zewnętrzne przestrzenie jak tarasy, czy ogródki, dostateczna ilość światła dziennego we wnętrzu, przestrzenie które można zaadoptować na domowe biuro m.in. na zdalną pracę, czy wysoka efektywność energetyczna budynku.

Ze względu na rosnące zainteresowanie inwestycjami około miejskimi, wzrosło też zapotrzebowanie na więcej udogodnień, z których można korzystać bez konieczności wychodzenia poza teren osiedla. Oprócz zmiany popytu w charakterystyce nieruchomości, w grę wchodzi również potrzeba i chęć posiadania udogodnień takich jak: ogrody, obszary dla dzieci, obiekty sportowe – korty, siłownie, mini golf czy mini spa. Przestrzenie te, coraz częściej spotykane są w nowych inwestycjach. W ostatnich latach nabrały większego znaczenia i mogą być również decydujące przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnej inwestycji. Miejsca parkingowe w podziemnych halach garażowych wyposażone w stacje ładowania samochodów elektrycznych stają się coraz częściej zauważanym kryterium wyboru.

Personalizacja i energooszczędność

Personalizacja i energooszczędność, to klucz do nowego budownictwa. Jedną z wielkich korzyści, jakie oferują inwestycje deweloperskie, jest możliwość dostosowania wnętrz, a nawet wybór materiałów wykończeniowych do wykorzystania w pomieszczeniach takich jak łazienki czy kuchnia, co pozwala uniknąć konieczności kolejnych remontów. Możliwość zaprojektowania domu na zamówienie w stylach takich jak „otwarta koncepcja”, możliwość włączenia technologii automatyki domowej lub innych rozwiązań sprzyjających oszczędzaniu energii, to niektóre wartości dodane, które oferuje nowa konstrukcja. Należy również zwrócić uwagę na zrównoważony charakter cechujący te domy, biorąc pod uwagę, że obecnie procesy budowlane są bardziej zrównoważone, a domy bardziej wydajne. Zgodnie ze zmianami przyjętymi przez Parlament Europejski w Dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, od 2021 roku wszystkie nowe budynki muszą mieć prawie zerowe zużycie energii. Tak więc nowe budownictwo również w Hiszpanii stawia na budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, zasilane choćby częściowo z odnawialnych źródeł energii, co przekłada się na oszczędności w eksploatacji i poprawę warunków klimatycznych.

Warunki płatności

Dogodnie ustalone warunki płatności mogą mieć również wpływ na decyzje zakupowe. Prawdą jest, że nowe budownictwo ma zwykle o kilka procent wyższe ceny, choć zawsze zależy to od ich lokalizacji. Deweloperzy w niektórych przypadkach oferują udogodnienia płatnicze, które przekonują kupujących – m.in. rozłożenie płatności na transze w okresie budowy, czy jeszcze korzystniejsze warunki finansowania przez bank ze względu na umowy, jakie deweloperzy mają zawarte z bankami.

MASZ PYTANIA DOTYCZĄCE RYNKU NIERUCHOMOŚCI W HISZPANII?

KLIKNIJ TUTAJ =>=>=> UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ I SPRAWDŹ JAK MOŻEMY CI POMÓC!

Interesują Cię inwestycje w przedsprzedaży, oferty na wyłączność?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ POWIADOMIEŃ

Bądź na biężąco z najnowszymi ofertami!

.