Biuro w Alicante: Calle Italia 9

Costa Broker Alicante > Najczęstsze pytania

Najczęstsze pytania

Zakup nieruchomości w Hiszpanii. Krok po kroku.

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, to zapewne emocjonujący moment w życiu, dlatego oczekiwania naszego Klienta są dla nas najważniejsze! Dlatego poszukiwania idealnej nieruchomości zaczynamy od poznania potrzeb i możliwości naszych Klientów. Każdy Klient firmy COSTA BROKER otrzymuje od nas do wypełnienia brief- prosty formularz, w którym określa najbardziej istotne parametry nieruchomości. Są to: lokalizacja, rodzaj poszukiwanej nieruchomości, budżet jakim dysponuje, rodzaj finansowania (gotówka czy wsparcie kredytem), cel zakupu nieruchomości (nieruchomość na cele inwestycyjne lub przeznaczona do użytku własnego). Dodatkowo precyzujemy potrzeby dotyczące wielkości nieruchomości, ilości sypialni, łazienek, posiadanego basenu, garażu, tarasu. Wszystkie informacje zapisane w briefie, pozwolą nam na przedstawienie Państwu wyselekcjonowanych ofert, które odpowiedzą na założone kryteria poszukiwań. Na tym etapie już sami będą Państwo mogli ocenić, czy przyjęte założenia są właściwe czy nie. To ważny etap pracy, którą wykonujemy z Państwem na odległość, jeszcze przed przylotem do Hiszpanii. Wśród przedstawionych przez nas ofert, powinny zostać wyłonione 2-3 nieruchomości, które będą Państwo koniecznie chcieli zobaczyć.

Wizyta rekonesansowa – czyli pobyt w Hiszpanii zaplanowany idealnie!

Zaczynamy od ustalenia terminu Państwa przylotu do Alicante, jak i długości pobytu, który powinien wynosić 2-3 dni. Zanim dokonają Państwo rezerwacji noclegów na własną rękę, zaproponujemy pobyt w jednym z nowocześnie urządzonych i kompleksowo wyposażonych apartamentów znajdujących się w naszej ofercie. Na czas wizyty rekonesansowej dla naszych Klientów oferujemy specjalne ceny. Po odebraniu Państwa z lotniska, zapraszamy na spotkanie przy kawie, podczas którego przedstawimy szczegółowy harmonogram wizyty i plan odwiedzania poszczególnych nieruchomości. Dodatkowo, oprócz tych ofert, które już Państwo wybrali, dodamy oferty, które rekomendujemy dla Państwa jako interesujące i spełniające założone kryteria.

Formalności przed zakupowe.

W przypadku znalezienia odpowiedniej nieruchomości, przeprowadzamy Klienta przez proces zakupu nieruchomości zawsze w ten sam sposób. Opieramy się o przejrzyste zasady według określonego schematu: rezerwacja – otwarcie rachunku bankowego – złożenie wniosku o nadanie numeru N.I.E (więcej na ten temat możecie przeczytać Państwo w zakładce USŁUGI). Wysokość wpłaty na poczet rezerwacji jest zależna od wartości nieruchomości, lecz zazwyczaj wynosi 6.000€ do 10.000€. Wpłaty można dokonać przelewem na rachunek bankowy, bądź kartą kredytową w biurze sprzedaży danego dewelopera. Korzystając, że jesteście Państwo w Hiszpanii kolejnym krokiem jest odwiedzenie placówki bankowej i otwarcie rachunku bankowego. Jest on potrzebny do zgromadzenia środków na zakup wybranej nieruchomości jak i dokonywania w późniejszym czasie z niego opłat za czynsz i media.

Ostatni etap wizyty to złożenie wniosku o nadanie numeru N.I.E.  Mogą Państwo  upoważnić naszego prawnika do wyrobienia tego numeru w Państwa imieniu. W tym celu prosto z kancelarii prawnej udamy się do notariusza, celem podpisu upoważnienia tzw. „poder”. Mogą Państwo również ubiegać się o nadanie numeru N.I.E. w ambasadzie Królestwa Hiszpanii w Polsce. Czas oczekiwania na wydanie numeru N.I.E. będzie wynosił do 3 tygodni, a koszty będą nieco mniejsze niż w Hiszpanii. Oczekując na jego otrzymanie, zasilają Państwo swój hiszpański rachunek bankowy i dokonują przelewów w terminach określonych w umowie rezerwacji.

Dla nieruchomości gotowych do użytku tzw. „llave en mano”, cały proces zakupu wyniesie około miesiąc. W przypadku nieruchomości, które są w trakcie budowy , okres ten potrwa odpowiednio dłużej w zależności od zaawansowania inwestycji.

Czym jest numer N.I.E.?

Numer N.I.E. w Hiszpanii (Numero de Identificacion de Extranjero) , to osobisty identyfikator podatkowy, niezbędny do załatwienia wszelkich spraw prawnych, finansowych, zawodowych lub socjalnych w Hiszpanii. Numer ten jest nadawany raz na całe życie. Jest niezbędny do uzyskania prawa własności nieruchomości, do opłaty podatków, zawarcia umów o dostawę prądu i wody, zakupu i rejestracji samochodu, czy łodzi.

Jak uzyskać numer N.I.E.?

Numer N.I.E. możesz uzyskać w Hiszpanii oraz w Polsce w poniższych placówkach:

 • W komisariacie Policji Nacional na terenie Hiszpanii ( w oddziale dla obcokrajowców – Extranjeria), po wcześniejszym zarezerwowaniu wizyty (Cita Previa). Po wybraniu prowincji (np. Alicante), wybieramy Certificados UE.
 • W ambasadzie Królestwa Hiszpanii w Warszawie, w wydziale konsularnym, stawiając się z wypełnionym wnioskiem EX-15, jak i wymaganymi dokumentami.

W celu otrzymania numeru N.I.E. należy przedstawić poniższe dokumenty:

 • Ważny paszport lub dowód osobisty (nowy) + 2 kserokopie tego dokumentu.
 • 2 aktualne zdjęcia paszportowe
 • wypełniony wniosek EX-15 w języku hiszpańskim
 • należy rownież podać cel uzyskania tego dokumentu
 • należy również podać cel uzyskania tego dokumentu np. kupno nieruchomości, więc dobrze posiadać już umowę rezerwacyjną.

Jak wygląda numer N.I.E.?

Numer N.I.E. w Hiszpanii. jest wydawany przez policję krajową na standardowym arkuszu formatu A4, który zawiera również imię i nazwisko, datę urodzenia i narodowość. Przykład: Y-12345678-R. Okres oczekiwania na wydanie dokumentu to 1-30 dni, w zależności od ilości złożonych wniosków w danej miejscowości.

Składając wniosek w ambasadzie Hiszpanii w Warszawie, zaświadczenie o numerze N.I.E wysyłane jest mailem. Czas oczekiwania wynosi do 3 tygodni.

 

 

Jako obywatele unii europejskiej możemy ubiegać się o udzielenie nam kredytu hipotecznego, celem zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Kredytów hipotecznych udziela wiele banków dla klientów z innego kraju. Chcąc ubiegać się o kredyt hipoteczny w jednym z hiszpańskich banków, musisz posiadać już numer N.I.E. Wysokość udzielonego kredytu hipotecznego dla obywateli z Polski nie może przekraczać 60% wartości nieruchomości. Oczywiście każdy przypadek bank traktuje indywidualnie, i zależy on od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. To na co szczególnie zwracają uwagę hiszpańskie banki, to całkowity udział miesięcznych zobowiązać vs. przychody. Bezpiecznym rozwiązaniem jest nieprzekraczanie 35% całkowitych kosztów, uwzględniając w tym wysokość raty na zakup domu.

 

Rynek pierwotny

Rynek nieruchomości w Hiszpanii, generalnie różni się od rynku nieruchomości w Polsce. Wielu z Was planując zakup nieruchomości w Hiszpanii zadaje sobie odwieczne pytanie, wybrać rynek pierwotny, czy rynek wtórny? Jeśli chcesz kupić nieruchomość, to odpowiedź na powyższe pytanie jest fundamentalne. Rynek nieruchomości deweloperskich w Hiszpanii szczególnie wyróżnia standard oddawanej nieruchomości. Chcąc kupić nieruchomość na rynku pierwotnym, otrzymujemy gotowe mieszkanie. Wśród deweloperów , standardem stało się oddawanie nieruchomości praktycznie gotowej do zamieszkania. Kuchnia zawsze jest już wyposażona w meble oraz częściowy sprzęt AGD (czasami nawet kompletny). Łazienki zawsze otrzymujemy gotowe do używania, a na wczesnym etapie inwestycji, mamy możliwość wyboru glazury oraz terakoty. W tej sytuacji dochodzą nam jedynie koszty utrzymania nieruchomości.

Rynek wtórny

Rynek wtórny to już zupełnie inny produkt. Chcąc kupić nieruchomość na rynku wtórnym, musimy liczyć się z przeprowadzeniem często generalnego remontu. O tyle co możemy zrobić remont generalny danego apartamentu, to już na jego infrastrukturę nie mamy dużego wpływu. Wynika to z własności nieruchomości a dotyczy sprzedaży nieruchomości. Nowe prawo budowlane w Hiszpanii oraz ciągły wzrost sprzedaży nieruchomości do klientów z poza Hiszpanii sprawił, że coraz chętniej wybierane są nieruchomości z rynku pierwotnego.

W przypadku znalezienia odpowiedniej nieruchomości, przeprowadzamy Klienta przez proces zakupu nieruchomości zawsze w ten sam sposób. Opieramy się o przejrzyste zasady według określonego schematu: rezerwacja – otwarcie rachunku bankowego – złożenie wniosku o nadanie numeru N.I.E (więcej na ten temat możecie przeczytać Państwo w zakładce USŁUGI). Wysokość wpłaty na poczet rezerwacji jest zależna od wartości nieruchomości, lecz zazwyczaj wynosi 6.000 eur do 10.000 eur. Wpłaty można dokonać przelewem na rachunek bankowy, bądź kartą kredytową w biurze sprzedaży danego dewelopera. Korzystając, że jesteście Państwo w Hiszpanii kolejnym krokiem jest odwiedzenie placówki bankowej i otwarcie rachunku bankowego. Jest on potrzebny do zgromadzenia środków na zakup wybranej nieruchomości jak i dokonywania w późniejszym czasie z niego opłat za czynsz i media.

Ostatni etap wizyty to złożenie wniosku o nadanie numeru N.I.E. Mogą Państwo upoważnić naszego prawnika do wyrobienia tego numeru w Państwa imieniu. W tym celu prosto z kancelarii prawnej udamy się do notariusza, celem podpisu upoważnienia tzw. „poder”. Mogą Państwo również ubiegać się o nadanie numeru N.I.E. w ambasadzie Królestwa Hiszpanii w Polsce. Czas oczekiwania na wydanie numeru N.I.E. będzie wynosił do 3 tygodni, a koszty będą nieco mniejsze niż w Hiszpanii. Oczekując na jego otrzymanie, zasilają Państwo swój hiszpański rachunek bankowy i dokonują przelewów w terminach określonych w umowie rezerwacji.

Dla nieruchomości gotowych do użytku tzw. „klucze w ręku”, cały proces zakupu wyniesie około miesiąca. W przypadku nieruchomości, które są w trakcie budowy , okres ten potrwa odpowiednio dłużej w zależności od zaawansowania inwestycji.

Decydując się na zakup nieruchomości w Hiszpanii, będziesz musiał pamiętać oczywiście o podatkach i opłatach. Generalnie podatki od nieruchomości w Hiszpanii są wyższe niż w Polsce

 1. Podatek VAT 10% -występuję przy zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym. Wybierając nieruchomość z rynku wtórnego, również musimy zapłacić podatek w wysokości 10%, lecz różni się on jedynie nazewnictwem.
 2. Koszty aktu notarialnego
 3. Opłaty skarbowe 1,5% od nierezydentów.
 4. Urzędowy spis gruntów.
 5. Umowy za usługi komunalne.
 6. Opłaty obsługi kancelarii prawnej, które są zależne od wartości nieruchomości.
 7. Koszty wydania weksli w banku.
 8. Opłaty dotyczące licencji turystycznej (jeśli nieruchomość jest przeznaczona na wynajem)
 9. Podatek od nieruchomości IBI – to podatek, który jest uiszczany raz do roku w hiszpańskim urzędzie (SUMA)

Jeżeli rozważasz zakup nieruchomości w Hiszpanii i nie wiesz jak policzyć całkowite koszty transakcji,  pobierz bezpłatny kalkulator na naszej stronie, dzięki któremu obliczysz całkowite koszty zakupu nieruchomości w Hiszpanii.

Czy muszę być osobiście na podpisaniu aktu notarialnego?

Podpisanie aktu, nie wymaga od nas osobistego stawiennictwa. Przed zakupem nieruchomości w Hiszpanii, wskazane jest aby agent, który Cię reprezentuje zapewnił Ci wiarygodną i doświadczoną kancelarię prawną. Korzystając z usług Costa Broker, zawsze masz zapewnioną opiekę polskojęzycznej kancelarii prawnej, która zajmie się wszystkimi kwestiami prawnymi, związanymi z zakupem nieruchomości w Hiszpanii oraz ewentualnym reprezentowaniem Ciebie podczas podpisania aktu notarialnego lub sprzedaży nieruchomości. Może również w Twoim imieniu złożyć wniosek o wydanie licencji turystycznej, która jest niezbędna do wynajmu nieruchomości.

Interesują Cię inwestycje w przedsprzedaży, oferty na wyłączność?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ POWIADOMIEŃ

Bądź na biężąco z najnowszymi ofertami!

.