Biuro w Alicante: Calle Italia 9

Costa Broker Alicante > Blog > Torrevieja

Torrevieja

13 października 2020

O miejscowości Torrevieja Torrevieja to atrakcyjne miasto wybrzeża Costa Blanca, położone 40 km na południe od Alicante. Z lotniska Alicante-Elche (ALC) dostaniemy się tam samochodem w 40 minut lub bezpośrednim…

O miejscowości Torrevieja

Torrevieja to atrakcyjne miasto wybrzeża Costa Blanca, położone 40 km na południe od Alicante.

Z lotniska Alicante-Elche (ALC) dostaniemy się tam samochodem w 40 minut lub bezpośrednim autobusem, kupując bilet za kwotę 8 euro. Koszt przejazdu taksówką wynosi około 50 euro.

Formalnie Torrevieja liczy prawie 90 tysięcy mieszkańców, jednak łącznie z turystami potrafi przebywać tu aż 200 tysięcy osób.

335 ciepłych i słonecznych dni w roku powoduje, że miasto Torrevieja to prawdziwa oaza dla spragnionych dobrej pogody. Warto je polecić przede wszystkim osobom, które bardzo cenią sobie zdrowy i aktywny styl życia, a jednocześnie nie chcą pozbawiać się zalet mieszkania w tętniącym życiem mieście.

Walory zdrowotne tego kurortu to nie tylko słońce i pogoda. Prawdziwym skarbem tych terenów są złoża soli, które sprawiają, że Torrevieja posiada wspaniały mikroklimat.

Białe złoto, czyli hiszpańska Wieliczka

Historia Torrevieja prowadzi nas od małej rybackiej wioski do prężnie rozwijającego się miasta. Tę przemianę w dużej mierze miejscowość zawdzięcza panującemu na początku XIX wieku królowi Karolowi IV, który zadbał o infrastrukturę miasteczka. To Karol IV przeniósł do Torrevieja administrację pobliskich kopalń soli z laguny solnej, którą nazywano „białym złotem”.  I choć niewiele później miasteczko nawiedziło potężne trzęsienie ziemi, to kolejny władca, Alfonso XIII, wszystko odbudował, nadając jednocześnie prawa miejskie w 1829 roku. Do dzisiaj kopalnie soli nieopodal Torrevieja są jednym z głównym jej eksporterów w Europie. Przyciągają też rzesze turystów, niczym nasza rodzima Wieliczka.

Plaże Torrevieja

Przepiękne plaże w Torrevieja, jak na przykład Playa la Mata, Playa del Cura czy Playa de Los Locos są doskonale przygotowane do obsługi plażowiczów. Świadczą o tym certyfikaty jakości 9000 i ISO 14000 dla środowiska oraz prestiżowa Błękitna Flaga. Służby nadzoru i ratownicy dbają o bezpieczeństwo wypoczywających. Plaże w Torrevieja są bardzo komfortowe nawet dla najbardziej wymagających turystów. Hiszpanie zadbali tu o udogodnienia zarówno dla rodzin z dziećmi jak i dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się. Place zabaw, zaplecze sanitarne, podjazdy dla wózków i zawsze chętni do pomocy pracownicy sprawiają, że dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne, mogą bez przeszkód cieszyć się plażowaniem.

Przy okazji warto wspomnieć, że nazwa plaży mieszczącej się przy samym centrum miasta – Playa de Los Locos, co po hiszpańsku znaczy „plaża szaleńców”, ma swój początek w mieszczącym się nieopodal sanatorium – szpitalu psychiatrycznym. Już na początku ubiegłego wieku leczono skołatane nerwy na tejże plaży, doceniając jej walory zdrowotne.

Torrevieja czyli „Stara Wieża”

Nazwa miasta (hiszp. la torre – wieża; vieja- stara) pochodzi od strażniczej wieży Torre del Moro. Wieża ta przetrwała wspomniane trzęsienie ziemi w 1829 roku i do dzisiaj możemy ją podziwiać w miejskim parku

Sport dla każdego

Jak przystało na nadmorski kurort Torrevieja idealnie służy do uprawiania sportów, w szczególności wodnych. Właściciele firm promujących aktywny wypoczynek prześcigają się w tworzeniu atrakcyjnych ofert dla fanów takich sportów jak choćby narty wodne, flyboard, skutery wodne, windsurfing, nurkowanie, żeglarstwo, crazy banana i wiele wiele innych.
Na lądzie w mieście i okolicach znajdziemy setki siłowni i innych obiektów sportowych, przeznaczonych do uprawiania na przykład lekkoatletyki.
Do tego w Torrevieja znajdują się aż 3 parki wodne: Ciudad Quesada, Flamingo Aquapark, oraz Aquopolis.

Atrakcje dla turystów i mieszkańców w okolicach Torrevieja

Spacerowicze z pewnością docenią wspaniały deptak Vista Alegre, którego nazwę można dosłownie przetłumaczyć jako „radosny widok”, przy którym znajdziemy postacie muzyków.
W Parque de las Naciones można nacieszyć się przyrodą w środku miasta. W małym jeziorku można dostrzec żółwie i żółte karpie.
Mercadillo de Torrevieja, czyli lokalny miejski targ odbywa się w piątki i można na nim znaleźć dosłownie wszystko. Z tego powodu stanowi nie lada gratkę zarówno dla mieszkańców jak i turystów.


Gros barów i restauracji zachwyca kuchnią śródziemnomorską. Polscy turyści chwalą sobie dobrą jakość za rozsądną cenę. Obiad w restauracji w Torrevieja to często uczta dla podniebienia, zaś rachunek potrafi być niższy niż w Polsce. Tradycyjne dania, takie jak słynna paella są tu przygotowywane z prawdziwie świeżych owoców morza. To właśnie w Torrevieja odbywa się coroczny Paellas Festival – wielka impreza gastronomiczna z okazji Dnia Konstytucji.


Torrevieja ma też liczne muzea i teatry. Jednym z ciekawszych obiektów jest pływające muzeum w porcie Torrevieja, urządzone we wnętrzu łodzi podwodnej. Delfin S-61, bo tak brzmi jej nazwa, był niegdyś pierwszym podmorskim okrętem hiszpańskiej marynarki wojennej.

Interesują Cię inwestycje w przedsprzedaży, oferty na wyłączność?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ POWIADOMIEŃ

Bądź na biężąco z najnowszymi ofertami!

.