Biuro w Alicante: Calle Italia 9

Costa Broker Alicante > Blog > Inwestycja w złoto czy w nieruchomości?

Inwestycja w złoto czy w nieruchomości?

Inflacja na rynku dóbr i usług postępuje z dnia na dzień. Pewnie coraz intensywniej zastanawiasz się, gdzie lokować pieniądze, aby Twoje oszczędności nie traciły na wartości. Co się bardziej opłaca…

Inflacja na rynku dóbr i usług postępuje z dnia na dzień. Pewnie coraz intensywniej zastanawiasz się, gdzie lokować pieniądze, aby Twoje oszczędności nie traciły na wartości. Co się bardziej opłaca — szlachetne inwestycje czy inwestowanie w nieruchomości?

Istnieją tysiące scenariuszy inwestycyjnych. Jako inwestor możesz przebierać w możliwościach. Jednak od lat dwie najbardziej popularne formy zabezpieczania majątku to inwestycja w złoto i w nieruchomości. Jakie są zalety i wady szlachetnych inwestycji? Dlaczego ludzie chętnie inwestują w nieruchomości? Który scenariusz inwestycyjny jest lepszy?

Szlachetne inwestycje — w co można inwestować?

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z inwestowaniem w metale szlachetne zwykle wybierają złoto, srebro, pallad lub platynę. Jeszcze do niedawna występowały one wyłącznie w formie sztabek lub monet bulionowych. Dzisiaj możesz uzyskać ekspozycję na złoto i srebro kupując akcje odpowiednich spółek lub ETFów (Exchange Traded Fund, w Polsce po prostu fundusz indeksowy ETF). Każda opcja ma własne grono zwolenników. Niektórzy mówią, że fizyczne sztabki nie zapłacą Ci dywidend i mogą łatwo zostać skradzione. Inni, że w czasach kryzysu to właśnie fizyczna postać kruszcu pozwoli Ci zachować wartość pieniądza.

Inwestycja w złoto

Za najpewniejszy inwestycyjnie metal szlachetny od lat uważa się złoto. To jedno z niewielu aktywów, które zachowują swoją siłę nabywczą. Możesz to łatwo sprawdzić — wystarczy prześledzić historyczne ceny złota, najlepiej wyrażone w dolarach. Inwestycja w złoto jest opłacalna i bezpieczna. Z upływem czasu zwroty z inwestowania w złoto przewyższają stopę inflacji.

Największe zalety inwestowania w złoto

Inwestycje w złoto cechuje stabilność. Ten kruszec od zawsze był i pozostanie już drogi, bo jego ilość jest ograniczona. Złota nie można ot tak wyprodukować więcej ani dodrukować, jak robi się to w przypadku pieniędzy.

Inwestorzy wybierają złoto, bo gwarantuje im to bezpieczeństwo. Do swojego portfela inwestycyjnego warto dodać sposoby przechowywania majątku, które nie są zależne od banków. Nie musisz korzystać z usług banku, żeby inwestować w złoto. Dobrym przykładem jest kryzys z 2008 roku, który szczególnie dosadnie pokazał, że absolutne zaufanie do banków nie jest dobrą strategią inwestycyjną.

Kolejna ważna zaleta inwestowania w złoto to stały dostęp i kontrola. Swoje sztabki czy złote monety możesz sprzedać w dowolnym momencie. Co więcej, podczas zakupu w mennicy sprawdź, czy nie oferuje Ci ona gwarancji skupu. Wiele mennic ma właśnie taką politykę.

Inwestycje w nieruchomości

Nic dziwnego, że szlachetne inwestycje, szczególnie w złoto, są tak popularne. Jednak Polacy nawet chętniej niż w szlachetne kruszce inwestują w nieruchomości. Dlaczego? Inwestycja w złoto zamraża Twoje oszczędności. Zarobisz wtedy, kiedy je sprzedasz. Nieruchomości mogą dać Ci regularny zwrot przez wiele lat. Inwestując w nieruchomość, szczególnie nieruchomość zagraniczną, włączasz do swojego portfela imponującą inwestycję długoterminową, której wartość rośnie z czasem. Niemal od razu możesz z niej korzystać lub zarabiać na wynajmie krótko- i długoterminowym.

Inwestowanie w nieruchomości za granicą — dlaczego warto?

Zakup posiadłości czy apartamentu to niski poziom ryzyka. Szczególnie ceny nieruchomości w Hiszpanii od lat charakteryzują się stabilnym wzrostem. Jeżeli nie dysponujesz gotówką, skorzystaj z niskiego oprocentowania kredytów hipotecznych. Poza tym inwestowanie w nieruchomości daje Ci świetną okazję do uzyskania dochodu pasywnego. Przekaż nam swoją hiszpańską nieruchomość pod opiekę, a zajmiemy się obsługą wynajmu. Dla Ciebie to stały zysk bez żadnej Twojej ingerencji.

Przewaga nieruchomości nad trzymaniem majątku w złocie

Wielu inwestorów decyduje się na zakup nieruchomości za granicą z powodu wartości wyrażonej w walucie EUR jak i dochodu pasywnego. Owszem, jeśli jesteś w nagłej potrzebie, możesz sprzedać posiadane złoto i niemal natychmiast otrzymać konkretną kwotę. Jednak Twoja nieruchomość da Ci regularne przychody z wynajmu. Jeśli chcesz zapewnić sobie regularne zyski z czynszu przez cały rok, postaw na zakup nieruchomości w Hiszpanii. Gorące słońce, błękitne niebo, piękne wybrzeże, hiszpańska kultura — od lat przyciągają turystów z całego świata. Po upływie kilku czy kilkunastu lat, możesz wykorzystać posiadany apartament z widokiem na morze jako swoje lokum na emeryturę. Brzmi jak komfortowy plan emerytalny, prawda?

Potrzeba dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Omówiliśmy dwie bardzo popularne i względnie bezpieczne formy inwestowania — inwestycje w złoto i w nieruchomości. Decyzja oczywiście należy do Ciebie. Podczas budowania portfela inwestycyjnego najważniejszą zasadą pozostaje dywersyfikacja. Każda inwestycja jest obarczona pewnym ryzykiem. Wcale nie musisz jednak wybierać pomiędzy złotem a zagranicznymi posiadłościami — ulokuj odpowiednie części majątku w różnych miejscach, gwarantując sobie większe bezpieczeństwo finansowe w sytuacji, kiedy jedno ze źródeł na jakiś czas staje się mniej opłacalne.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo inwestycji?

Umów się na konsultację z agentem Costa Broker. Wspólnie znajdziemy idealną nieruchomość na wybrzeżu Costa Blanca. Wybór doświadczonego agenta i sprawdzonej lokalizacji zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo Twojej inwestycji w nieruchomości. Zajmiemy się obsługą przed i posprzedażową, a później wynajmem Twojego domu lub apartamentu. Zapewnisz sobie wymarzone lokum na przyszłość, a zanim przyszłość nadejdzie — stabilny i regularny dochód pasywny.

Interesują Cię inwestycje w przedsprzedaży, oferty na wyłączność?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ POWIADOMIEŃ

Bądź na biężąco z najnowszymi ofertami!

.