Na świecie pojawia się nowy człowiek, a my, oprócz bezkresnej miłości, chcemy dać mu dobry start, wykształcenie i jak najmniejszy bagaż życiowych trosk. Jak zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci? Lepiej oszczędzać dla dziecka czy inwestować?
Zabezpieczenie przyszłości dziecka jest szalenie ważne dla każdego rodzica. Zgromadzone środki zapewniają szansę na dobry start w dorosłość, pozwalają na swobodną naukę w Polsce lub za granicą. Mogą być wykorzystane na zakup pierwszego mieszkania. Zdobycie odpowiedniej kwoty można osiągnąć poprzez regularne oszczędzanie dla dziecka lub… inwestowanie. A może warto oszczędzać dla dziecka na wiele różnych sposobów? Rozważmy kilka możliwości, jak zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci.
Jak oszczędzać dla dziecka?
Metody gromadzenia środków na przyszłość naszych dzieci diametralnie się różnią. Niektórzy przy swoich dochodach nie muszą oszczędzać praktycznie wcale, inni mają nieco mniejsze możliwości. Niezależnie od obecnej sytuacji finansowej, oszczędzanie to jeden z najważniejszych elementów w planowaniu budżetu. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie ma z czego odkładać na przyszłość dziecka — na pewno znajdziesz dla siebie metodę. Możliwości jest wiele: konto oszczędnościowe, lokata, polisa posagowa dla dziecka, a także inwestowanie — na przykład w nieruchomości.
Jak zabezpieczyć przyszłość dzieci — co wziąć pod uwagę?
Oszczędzanie na dziecko wymaga przede wszystkim systematyczności. Im wcześniej zaczniesz, tym szybciej osiągniesz cel. Nawet małe kwoty wpłacane regularnie uzbierają się do pokaźnej sumy, którą z ulgą przekażesz dziecku w odpowiednim momencie. Dopasuj sposób oszczędzania na pociechę do swoich możliwości. Po prostu to przelicz! Weź pod uwagę miesięczne dochody, wydatki, skoryguj o poziom inflacji. Monitoruj regularnie swoją drogę do celu.
Jaka metoda oszczędzania dla dziecka jest najlepsza?
Zanim zaczniesz gromadzić środki na przyszłość dzieci, rozważ różne możliwości:
Tradycyjne zabezpieczenie przyszłości dziecka — konto oszczędnościowe
W ofercie banków znajdziesz szereg kont oszczędnościowych, które zapewniają gromadzenie pieniędzy w bezpiecznym miejscu. To często wybierany sposób na oszczędzanie na dziecko, bo pieniądze procentują dzięki kapitalizacji odsetek. Można wpłacać i wypłacać środki w dowolnym momencie.
Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania, jak często następuje kapitalizacja odsetek, czy bank oferuje dodatkowe premie za większe wpłaty. Konto oszczędnościowe to bezpieczny pomysł na zabezpieczenie dziecka, ale na efekty trzeba będzie dość długo poczekać.
Lokata bankowa — czy warto tak oszczędzać na dziecko?
Utworzenie lokaty dla dziecka różni się od konta oszczędnościowego tym, że otwieramy lokatę na określony czas. Poza tym nie można swobodnie wpłacać i wypłacać środków. Jeśli zdecydujesz się na zerwanie lokaty i wypłacenie kapitału, musisz liczyć się z utratą odsetek.
Polisa posagowa — o co chodzi?
To propozycja dedykowana najmłodszym. Polisa posagowa łączy ubezpieczenie dziecka z gromadzeniem pieniędzy na dziecko. Chroni od nieszczęśliwych wypadków jak choroba czy operacja. Polisy posagowe zwykle gwarantują wypłatę zgromadzonego kapitału w przypadku śmierci rodziców.
Możesz w ten sposób oszczędzać dla dziecka, ale pamiętaj — weź pod uwagę dodatkowe opłaty za obsługę polisy. Może się okazać, że koszty przewyższają korzyści. Poza tym najkrótszy okres ubezpieczenia to zwykle 5 lat, a środki można wypłacić dopiero po ukończeniu przez dziecko 18 lub 25 lat. Minimalną comiesięczną kwotę wpłaty ustala ubezpieczyciel, a górną granicę wyznaczasz Ty.
Inwestycje w nieruchomości jako zabezpieczenie dzieci na przyszłość
Najkorzystniejsze rozwiązanie to inwestowanie z myślą o przyszłości dziecka. Pewna od lat inwestycja? Nieruchomości. Najlepiej nieruchomości zagraniczne w pewnej lokalizacji, którą chętnie odwiedzają turyści. Takim pewniakiem jest wybrzeże Costa Blanca w Hiszpanii. Najpierw wynajmujesz swój apartament krótko- lub długoterminowo i zarabiasz sam, powiększając swój majątek, a w przyszłości przekazujesz go dziecku. Może dalej zarabiać na nieruchomości wynajmując ją, zamieszkać tam lub sprzedać z zyskiem. Brzmi kusząco, prawda? Sprawdź, jak wygląda zakup nieruchomości w Hiszpanii krok po kroku.
Bezpieczna przyszłość Twojego dziecka a dywersyfikacja przychodów
Jeśli chcesz naprawdę skutecznie zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka, różnicuj źródła przychodów. Choć konto oszczędnościowe nie gwarantuje zawrotnych kwot, daje bezpieczeństwo. Lokata zamraża środki, ale przy dobrym oprocentowaniu pozwoli osiągnąć wymarzony cel. Jednak dzisiaj oferty banków są mało atrakcyjne — większość lokat ma prawie zerowe oprocentowanie, dodatkowo tracisz na inflacji. Warto szukać innych możliwości. Większe środki lepiej zainwestować w nieruchomości, które przyniosą Ci pewne i wymierne korzyści znacznie szybciej. Interesuje Cię inwestycja w Hiszpanii? Porozmawiajmy!