Biuro w Alicante: Calle Italia 9

Costa Broker Alicante > Blog > Ile kosztuje utrzymanie nieruchomości w Hiszpanii?

Ile kosztuje utrzymanie nieruchomości w Hiszpanii?

Inwestowanie w hiszpańskie nieruchomości to świetny pomysł na ulokowanie gotówki. Wyprowadzka do kraju wiecznego słońca, czy posiadanie w nim drugiego domu jest spełnieniem marzeń. Niezależnie od powodu, dla którego kupujesz…

Inwestowanie w hiszpańskie nieruchomości to świetny pomysł na ulokowanie gotówki. Wyprowadzka do kraju wiecznego słońca, czy posiadanie w nim drugiego domu jest spełnieniem marzeń. Niezależnie od powodu, dla którego kupujesz nieruchomość, zapoznaj się z kosztami jej utrzymania. Ile kosztuje utrzymanie nieruchomości w Hiszpanii? W tym artykule skupiamy się na bieżących opłatach. W poprzednim artykule znajdziesz opracowanie rodzajów i wysokości podatków w Hiszpanii, w tym podatek od zakupu nieruchomości.

Nieruchomości w Hiszpanii — rodzaje opłat

Oprócz ceny podstawowej nieruchomości powinieneś wliczyć do kosztu całkowitego:

  • opłaty urzędowe i notarialne,
  • podatek od nieruchomości,
  • czynsz
  • opłaty za prąd,
  • opłaty za wodę,
  • opłaty za internet,
  • ubezpieczenie nieruchomości.

Mamy dla Ciebie dobrą informację: koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii są stosunkowo niskie, a na pewno niższe niż w innych krajach z dostępem do Morza Śródziemnego. Koszty różnią się w zależności od rodzaju nieruchomości, na jaki się zdecydujesz. Utrzymanie luksusowej willi z basenem w okolicach Javea czy Benidormu będzie droższe niż opłaty za apartament w mniej znanej lokalizacji.

Poniżej znajdziesz opisane rodzaje opłat, a następnie odrębne wyliczenia kosztów dla willi i apartamentu na Costa Blanca.

aparteament-w-hiszpanii-ile-kosztuje-utrzymanie Ile kosztuje utrzymanie nieruchomości w Hiszpanii?

Hiszpańskie podatki, opłaty urzędowe i notarialne

Jako świeżo upieczony właściciel nieruchomości w Hiszpanii masz 30 dni od otrzymania aktu notarialnego na uregulowanie należności związanych z jej rejestracją. Opłaty urzędowe, notarialne i podatek od nieruchomości stanowią łącznie około 13-15% wartości nieruchomości.

Podatek od nieruchomości w Hiszpanii IBI

Na wysokość kosztów utrzymania nieruchomości w Hiszpanii wpływa I.B.I Impuesto sobre Bienes Inmuebles. Niekiedy jest zwany podatkiem SUMA od nazwy instytucji pobierającej opłatę. Płacimy go raz do roku, zwykle we wrześniu lub październiku. Wystarczy połączyć swoje hiszpańskie konto bankowe z rachunkiem SUMA i urząd automatycznie pobierze należną opłatę raz w roku. W przypadku opóźnień naliczane są oczywiście odsetki. Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość, IBI również musi być uregulowany, ale dobry agent o wszystkim Ci opowie.

ZAMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ TELEFONICZNĄ

Ile wynosi podatek od nieruchomości?

Wysokość IBI zależy od metrażu nieruchomości i jej lokalizacji. Właściciel domu zapłaci więcej niż inwestor, który kupił apartament. Zwykle są to opłaty w wysokości 300-600 euro za apartament (ok. 60 metrów kwadratowych) oraz 800-1000 euro rocznie w przypadku domu w Hiszpanii (około 150 metrów kwadratowych). Należy pamiętać, że są to wartości uśrednione, więc w Twoim przypadku kwota może być inna.

W tym artykule omawiamy wyłącznie koszty utrzymania nieruchomości. Sprawdź też artykuł o rodzajach i wysokości podatków w Hiszpanii!

Czynsz w Hiszpanii

Odpowiednikiem naszego czynszu jest Comunidad. Płacą go właściciele apartamentów i mieszkań. W koszt utrzymania wliczamy prace konserwacyjne, serwis porządkowy, ogrodnika. To opłaty pokrywające koszty utrzymania części wspólnych — baseny, jacuzzi, windy, hale garażowe, klatki schodowe, place zabaw, części rekreacyjne jak boiska, siłownia, czy sauna.

Regularność opłat różni się w zależności od regionu oraz decyzji wspólnoty mieszkaniowej. W Polsce należy płacić co miesiąc, podobnie jest w Hiszpanii, choć opłaty mogą być pobierane co trzy miesiące.

dom-w-hiszpanii-ile-kosztuje-utrzymanie Ile kosztuje utrzymanie nieruchomości w Hiszpanii?

Wysokość czynszu w Hiszpanii

Przeciętne opłaty na osiedlu w dobrym standardzie wynoszą około 100 euro miesięcznie. Mówimy o miejscowościach położonych blisko morza. Jeśli poszukujesz prawdziwego luksusu, zapłacisz nieco więcej. Comunidad za apartament na terenie atrakcyjnie zagospodarowanego osiedla może wynieść 150 euro miesięcznie. Opłaty za nieruchomości w kategorii premium wahają się w zakresie 300-400 euro co miesiąc. Co ciekawe i ważne, w przypadku wolnostojących domów z własną działką, czynsz nas nie obowiązuje. Będziesz go musiał zapłacić jednak w przypadku zabudowy szeregowej lub posiadłości znajdującej się przy ulicy na zamkniętym, strzeżonym osiedlu.

Opłaty za media w Hiszpanii

Koszty utrzymania nieruchomości zależą też od opłaty za media. Zakładamy, że będziesz miło zaskoczony!

Rachunek za prąd w Hiszpanii

Należność za prąd jest naliczana w taki sam sposób jak w Polsce. Zapłacisz za tyle prądu, ile zużyjesz w danym miesiącu. Najpopularniejsze firmy dostarczające prąd w Hiszpanii to Iberdola oraz Endesa. Średnia miesięczna opłata za zużycie prądu w apartamencie wynosi około 40-50 euro za osobę. Weź pod uwagę również klimatyzację. Szczególnie w ciepłych miesiącach może wpłynąć na wzrost kosztów za prąd. Rachunek za energię elektryczną oczywiście opłacisz wygodnie przez Internet. W Hiszpanii uiszczanie opłat wygląda nieco inaczej niż w Polsce — tutaj ustawiamy automatyczną płatność z konta w hiszpańskim banku i dostawca sam pobiera należne kwoty.

Rachunek za wodę

Najpopularniejszym sposobem rozliczania opłaty za media, w tym wodę, jest rachunek raz na dwa miesiące. Ważne: w rachunku za wodę jest wliczona opłata za wywóz śmieci z urbanizacji, oświetlenie ulic i kanalizacja. Dzięki temu nie musimy się martwić o dodatkowe koszty.

Cena za metr sześcienny wody oczywiście różni się w zależności od regionu. Obecnie wynosi od 1,80 euro *Andaluzja) do 2,32 euro (Baleary). Na przykładzie mieszkania 65 m2 w Torrevieja – to około 60 do 80 €. Oczywiście, jeśli spędzasz tu tylko kilka miesięcy w roku, ten koszt będzie dużo niższy.

Ubezpieczenie nieruchomości w Hiszpanii

Nie ma obowiązku ubezpieczania domu ani mieszkania, ale zdecydowanie warto to zrobić. Nie mamy wpływu na nieprzewidziane zdarzenia losowe. Opłata zależy od wartości nieruchomości w Hiszpanii, ale średni koszt wynosi kilkaset euro rocznie. Ceny ubezpieczeń są różne, warto zwrócić uwagę na tę kwestię również podczas wnioskowania o kredyt. Banki zwykle oferują ubezpieczenie nieruchomości i rzeczywiście mają korzystne oferty. Wartość ubezpieczenia zależy od OWU — czyli ogólnych warunków ubezpieczenia — i wybranych wariantów świadczeń w przypadku szkody. Nie warto szukać najtańszej oferty, a odpowiednio dobranej. Jako Costa Broker chętnie zarekomendujemy Ci sprawdzonych agentów ubezpieczeń nieruchomości!

ZAMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ TELEFONICZNĄ

Mieszkanie na Costa Blanca, czyli ile kosztuje utrzymanie apartamentu w Hiszpanii?

Wymieniliśmy rodzaje opłat, jakie ponoszą właściciele nieruchomości w Hiszpanii. Tutaj znajdziesz podsumowanie kosztów utrzymania mieszkania:

Czynsz — comunidad wyniesie od 100 do 400 EUR w zależności od wielkości apartamentu, liczby mieszkań na osiedlu, standardu osiedla, dostępności części wspólnych jak basen, ogród, windy, ochrona.

Prąd — około 120 euro co miesiąc. Częste korzystanie z klimatyzacji spowoduje wzrost ceny.

Woda — rachunek płatny raz na dwa miesiące lub kwartał, średnio 30 euro na miesiąc.

Wywóz śmieci — często jest wliczony w rachunek za wodę, jeśli nie — wynosi około 90 euro raz na pół roku

Ubezpieczenie — warto zapytać o nie podczas wnioskowania o kredyt. Polisy nie są obowiązkowe. Należy przygotować się na koszty od 150 do 700 EUR raz w roku w zależności od preferencji i zakresu ubezpieczenia.

dom-w-hiszpanii-z-widokiem Ile kosztuje utrzymanie nieruchomości w Hiszpanii?

Dom lub willa w Hiszpanii — koszty utrzymania nieruchomości

Oprócz podatku od nieruchomości I.B.I., właściciele domów powinni przygotować się na:

Comunidad — wyłącznie, jeśli willa znajduje się na terenie osiedla (urbanizacji). Opłaty czynszowe nie dotyczą domu, który mieści się na własnej działce. Koszty utrzymania domu, który stanowi część większej wspólnoty to comudidad rzędu od 90 do 200 EUR co miesiąc.

Podatek od nieruchomości w Hiszpanii I.B.I — roczna opłata. Każda gmina posiada swoją tabelę. Średnie koszty to 700 do 3500 EUR.

Prąd — można wspomagać się fotowoltaiką, która świetnie sprawdza się w przypadku słonecznej Hiszpanii! Inwestycja zwróci się w kilka lat, znacznie obniżając koszty utrzymania nieruchomości. Uśredniając, koszt zużycia 1500 kWh wynosi 400€.

Woda — cena 50 m3 wody wynosi, uśredniając, poniżej 150 €, za 300m3 zapłacimy mniej niż 900 €. Warto sprawdzić tabelę dla danego regionu!

Ubezpieczenie — zwykle ok. 450 €, ale za kompleksowe ubezpieczenie trzeba zapłacić nawet dodatkowe od 800 do 1400 €. Warto zwrócić się w tej kwestii do agenta nieruchomości, który poleci sprawdzoną firmę ubezpieczeniową. Chętnie pomożemy Ci znaleźć sprawdzonego agenta!

Utrzymanie ogrodu — od 200 do 700 EUR miesięcznie.

Prywatny basen – 80-150 EUR miesięcznie.

Interesują Cię koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii?

Zamów niezobowiązującą konsultację! Porozmawiajmy o wyborze idealnej nieruchomości, kosztach utrzymania, zwrocie z inwestycji. Razem znajdziemy dokładnie to, czego potrzebujesz!

ZAMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ TELEFONICZNĄ

Interesują Cię inwestycje w przedsprzedaży, oferty na wyłączność?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ POWIADOMIEŃ

Bądź na biężąco z najnowszymi ofertami!

.