Biuro w Alicante: Calle Italia 9

Costa Broker Alicante > Aspekty prawne i podatkowe > Podatki w Hiszpanii. Rodzaje opłat

Podatki w Hiszpanii. Rodzaje opłat

15 listopada 2022

Myślisz o przeprowadzce do Hiszpanii? Niezależnie od tego, czy chcesz tam pracować, czy kupić nieruchomość — poznaj hiszpański system podatkowy. Podatki w każdym kraju wydają się bardzo skomplikowane, ale nie…

Myślisz o przeprowadzce do Hiszpanii? Niezależnie od tego, czy chcesz tam pracować, czy kupić nieruchomość — poznaj hiszpański system podatkowy. Podatki w każdym kraju wydają się bardzo skomplikowane, ale nie są tak straszne! W artykule poznasz różne rodzaje opłat, podatków i składek. Jeśli interesują Cię hasła podatki w Hiszpanii i Ile wynoszą podatki w Hiszpanii to jesteś w dobrym miejscu. Zaczynajmy!

System podatkowy w Hiszpanii

W Hiszpanii spotkamy się z trzema rodzajami należności. Wyróżniamy opłaty (tasas), składki specjalne (contribuciones especiales) oraz podatki (impuestos). W Polsce często stosujemy określenia opłata i podatek wymiennie, jednak w Hiszpanii opłaty i składki są naliczane za świadczenia wykonane przez administrację publiczną, dlatego nie stanowią podatków.

Decentralizacja podatków w Hiszpanii

System podatkowy Hiszpanii może wydawać się skomplikowany ze względu na decentralizację. Mieszkańcy, rezydenci, właściciele firm, inwestorzy, osoby oddelegowane do pracy w Hiszpanii mają do czynienia z podatkami państwowymi, regionalnymi i lokalnymi. To władze regionalne mają największy wpływ na kształtowanie systemu podatkowego w określonym regionie.

Hiszpania składa się ze wspólnot autonomicznych i prowincji (17 autonomicznych regionów), które mają dużą swobodę działania. Oczywiście ich decyzje nie dotyczą podatków państwowych. Co ważne, osoby zobowiązane do płacenia podatków w Hiszpanii płacą podatki o charakterze progresywnym. Poniżej opisujemy najbardziej powszechne zobowiązania podatkowe.

jakie-sa-podatki-w-hiszpanii Podatki w Hiszpanii. Rodzaje opłat

Podatki państwowe w Hiszpanii

Podstawowy podział podatków w Hiszpanii to podatki bezpośrednie i pośrednie. Bezpośrednie wprost obciążają majątek osoby prawnej lub fizycznej. W ich wypadku można zastosować podatek progresywny albo liniowy. Natomiast podatki pośrednie nie są nałożone wprost na zobowiązanych do ich płacenia. Nie płacimy go w urzędzie, a przy nabywaniu danego dobra. Wejdźmy w większy szczegół!

Podatki pośrednie

Podatek od towarów i usług VAT – Impuesto sobre el valor añadido

W Hiszpanii obowiązuje kilka stawek podatku VAT, a są to: 21%, 10% oraz 4%. Całkowicie zwolnione (0% VAT) są usługi medyczne, edukacyjne oraz operacje finansowe i ubezpieczeniowe.

Podatki bezpośrednie

Podatek dochodowy od osób fizycznych – Impuesto sobre la renta de las personas físicas

Ten rodzaj podatku dochodowego obowiązuje rezydentów Hiszpanii, czyli osoby, które spędzają na jej terenie 183 dni w ciągu roku kalendarzowego. Płacą go także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. W Hiszpanii jest to podatek progresywny, czyli stawka podatku różni się w zależności od wysokości dochodów. Podstawę opodatkowania stanowi cały dochód podatnika, czyli dochód, zyski i straty majątkowe.

Podatki Hiszpania — kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku w Hiszpanii zależy od wieku obywatela i wynosi:

 • do 65 roku życia – kwota wolna wynosi 5.550 euro
 • 65 – 74 lat – 6.700 euro
 • powyżej 75 lat – kwota 8.100 euro

Jeśli rozliczasz się z małżonkiem, posiadasz dzieci lub opiekujesz się osobami z niepełnosprawnościami, możesz liczyć na dodatkowe ulgi. Niektóre osoby mogą być zwolnione z najwyższych opłat. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z doradcą podatkowym.

Aktualna skala podatkowa dla osób fizycznych w Hiszpanii 2022

 • dla dochodów do 12.450 EUR – podatek wynosi 19%,
 • od 12.450 EUR do 20.000 EUR – 24%,
 • od 20.200 EUR do 35.200 EUR – 30%,
 • od 35.200 EUR – 60.000 EUR – 37%,
 • od 60.000 EUR do 300.000 EUR – 45%,
 • ponad 300.000 EUR – 47%.

Podatek dochodowy od osób prawnych – Impuesto sobre sociedades

Dotyczy on opodatkowania osób prawnych, które mają swoją siedzibę w Hiszpanii. Ogólna stawka podatkowa wynosi 25%, istnieją jednak pewne ulgi, potrącenia i wyjątki. Osoba prowadząca w Hiszpanii jednoosobową działalność gospodarczą (hiszp. autónomo), nie tylko musi zapłacić podatek dochodowy, ale ma też obowiązek rozliczenia się z VAT oraz opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne. Podobnie jak w Polsce, państwo oferuje zniżki na start — pierwszy rok opłat to jedynie 60 EUR za miesiąc, kolejne to 294 EUR za miesiąc lub dla autonomos figurujących jednocześnie w zarządach spółek 377,87 EUR. Dochody hiszpańskiego JDG rozliczane są według stawek dla osób fizycznych podanych powyżej.

Podatek dochodowy od osób fizycznych, które nie są rezydentami – Impuesto sobre la renta de no residentes

Ten podatek od osób fizycznych należy płacić, jeśli nie jest się rezydentem Hiszpanii oraz obywatelem Unii Europejskiej. Dochody nierezydentów pochodzących spoza UE opodatkowane są stałą stawką 24%, a 19%, o ile jesteś obywatelem jednego z państw należących do wspólnoty Unii Europejskiej.

Podatek od spadków i darowizn – Impuesto sobre sucesiones y donaciones

Podobnie jak w Polsce, ten rodzaj podatku płaci spadkobierca lub biorca darowizny. Podlega pod niego nabywanie aktywów, wszelkich dóbr i praw w drodze dziedziczenia lub przepisania. Tak jak w Polsce, podatek od spadku lub darowizny powinien zostać uiszczony w ciągu 6 miesięcy od ich otrzymania.

Opodatkowanie zysków kapitałowych

W hiszpańskim systemie istnieje podatek od oszczędności (zysków kapitałowych z handlu aktywami, dywidend i odsetek). Podatek od zysków kapitałowych w Hiszpanii jest progresywny i zaczyna się od 19%. Stawki podatku dochodowego odpowiednio o wartości:

 • do 6.000 EUR – 19%
 • do 50.000 EUR – stawka 21%
 • do 200.000 EUR – 23%
 • powyżej 200.000 EUR – 26%

W przypadku hiszpańskich nierezydentów jest to stałe 19%.

system-podatkowy-w-hiszpanii Podatki w Hiszpanii. Rodzaje opłat

Podatek od nieruchomości w Hiszpanii

Te zapisy prawne wyróżniamy, bo jest to szczególnie nam bliski temat. Przygotowaliśmy również artykuł o tym, jak wygląda zakup nieruchomości w Hiszpanii krok po kroku.

Nawet jeśli nie jesteś hiszpańskim rezydentem, masz obowiązek płacić podatki z tytułu posiadania nieruchomości położonej w tym kraju. Mamy dobrą wiadomość — jeśli Twoja nieruchomość jest warta mniej niż 700 000 EUR, przewidziane są dla Ciebie ulgi podatkowe.

Podatek od nieruchomości — El Impuesto sobre Bienes Inmuebles

Tak zwany IBI to podatek miejski, który wylicza urząd miasta właściwy dla lokalizacji danej nieruchomości. Podstawą podatkową jest wartość katastralna nieruchomości. Należność jest wyliczana co roku. Jeśli jesteś właścicielem apartamentu w Hiszpanii, podatek wyniesie od 0,40% – 1,16% wartości nieruchomości. Twoje mieszkanie jest warte 350 000 EUR? Zapłacisz podatek w przedziale 500-700 EUR rocznie. Wysokość opłat różni się nawet pomiędzy miejscowościami na Costa Blanca, np. Torrevieja i Orihuela Costa, dlatego nie możemy zastosować tu uniwersalnego wzoru.

Zakup nieruchomości

W Hiszpanii zapłacisz 10% VAT (Impuesto sobre el Valor Añadido) od ceny zakupu nieruchomości oraz ok. 1 – 1,5% opłaty skarbowej.

Podatek od przychodów z tytułu wynajmu

Jeśli wynajmujesz swoją nieruchomość osobom trzecim w Hiszpanii, zapłacisz 19% podatku od dochodu. W miesiącach, w których lokum nie jest wynajmowane, zapłacisz 2% wartości katastralnej, która, przypominamy, zależy od gminy.

Hiszpania zachęca do zostania rezydentem

19% powyższego obowiązuje obywateli Hiszpanii oraz państw członkowskich Unii Europejskiej. Pozostali muszą zapłacić podatek od wynajmu w wysokości 24%. Rezydenci Hiszpanii mogą również skorzystać z bardzo korzystnego 50% odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Niestety nie dotyczy to nierezydentów. Pamiętaj też, że rejestrując posiadaną nieruchomość pod wynajem turystyczny, możesz odliczyć wszelkie związane z jej utrzymaniem koszty. Tym samym obniżyć kwotę podatku.

Istnieje wiele rodzajów wydatków, które możesz odliczyć od uzyskanego lub domniemanego dochodu, np.: 

 • Odsetki od kredytów hipotecznych na zakup lub remont nieruchomości,
 • Koszty związane z zakupem nieruchomości, np. podatek od przeniesienia
  i opłaty prawne,
 • Podatki inne niż krajowe, np. stawki samorządów lokalnych (IBI).
 • Koszty utrzymania i naprawy,
 • Opłaty wspólnotowe,
 • Płatności za polisy ubezpieczeniowe
 • Opłaty za media, jeśli opłaca je wynajmujący
 • Koszty reklamy

Więcej o zagadkach podatkowych Hiszpanii

Wkrótce na blogu pojawi się więcej artykułów dotyczących hiszpańskich ciekawostek podatkowych. Interesuje Cię zakup nieruchomości w Hiszpanii? To nasza specjalność! Wspólnie znajdziemy Twój wymarzony apartament. Zamów konsultację już teraz — do usłyszenia!

Interesują Cię inwestycje w przedsprzedaży, oferty na wyłączność?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ POWIADOMIEŃ

Bądź na biężąco z najnowszymi ofertami!

.