Biuro w Alicante: Calle Italia 9

Costa Broker Alicante > Aspekty prawne i podatkowe > PODER — pełnomocnictwo notarialne w Hiszpanii. Dlaczego go potrzebujesz?

PODER — pełnomocnictwo notarialne w Hiszpanii. Dlaczego go potrzebujesz?

Istnieją sprawy, których nie jesteś w stanie dopilnować osobiście, choć wymagają Twojego podpisu. Nawet jeśli kupujesz nieruchomość za granicą, na przykład w Hiszpanii, nie musisz pojawiać się tam kilka razy…

Istnieją sprawy, których nie jesteś w stanie dopilnować osobiście, choć wymagają Twojego podpisu. Nawet jeśli kupujesz nieruchomość za granicą, na przykład w Hiszpanii, nie musisz pojawiać się tam kilka razy tylko w celu załatwienia formalności, czy dopełnienia obowiązku składania deklaracji podatkowych po nabyciu nieruchomości. Wystarczy poder notarial, czyli pełnomocnictwo notarialne. Osoba otrzymująca Twoje pełnomocnictwo ma prawo dokonać określonych czynności prawnych w Twoim imieniu i oczywiście na Twoją rzecz. Poznaj więcej szczegółów dotyczących poder notarial!

Pełnomocnictwo w Hiszpanii

Pełnomocnictwo w Hiszpanii to rodzaj umowy, który daje osobie trzeciej upoważnienie do działania w Twoim imieniu. Zgodnie z Twoją wolą może obowiązywać niemal w każdej sprawie prawnej i transakcji. W Hiszpanii na dokument zezwalający komuś na działanie w imieniu mocodawcy stosuje się nazwy Escritura de Poder lub Poder Notarial.

Czym jest pełnomocnictwo (poder)?

Ustalmy kwestie prawne. Zgodnie z definicją, poder to jednostronna czynność prawna, dzięki której mocodawca upoważnia inną osobę, czyli pełnomocnika, do działania w imieniu i na rachunek mocodawcy. W Hiszpanii najczęściej pełnomocnictwo jest konieczne na potrzeby spraw sądowych, kiedy ustanawia się pełnomocnika w postaci adwokata albo prokuratora.

Pełnomocnikiem może zostać ustanowiony człowiek pełnoletni w pełni władz umysłowych. Ze względu na powagę sytuacji, umocowanie zwykle otrzymuje reprezentant kancelarii prawnej, adwokat, prawnik. Zdarzają się sytuacje, że pełnomocnikiem będzie agent nieruchomości, lecz zastanów się, jak sprawdzisz jego kompetencje w zakresie wiedzy prawniczej, zanim udzielisz pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo podpisane na terytorium Hiszpanii sporządza notariusz w języku hiszpańskim. Osobiście rekomendujemy udzielenie pełnomocnictwa osobom, które znają się na tym najlepiej — doświadczonym przedstawicielom kancelarii prawnych. W hiszpańskim notariacie na podpis aktu pełnomocnictwa spotkać się zatem muszą trzy strony — kupujący (mocodawca), reprezentant kancelarii prawnej (pełnomocnik) i notariusz.

Jakie sprawy może załatwić za Ciebie osoba posiadająca Twoje upoważnienie?

  1. Kupno i sprzedaż nieruchomości w Hiszpanii
  2. Uzyskanie numeru NIE
  3. Rozpoczęcie działalności gospodarczej
  4. Postępowanie w przypadku spadku
  5. Obsługa podatków i płatności
  6. Otwarcie rachunku bankowego
  7. Uzyskanie statusu hiszpańskiego rezydenta
  8. Prowadzenie postępowania sądowego
  9. Podpisanie umów na media i usługi komunalne

Nie będziemy opisywać szczegółowo każdego przypadku, skupimy się na zakupie nieruchomości oraz uzyskaniu numeru NIE.

pelnomocnictwo-notarialne-nieruchomosci-w-hiszpanii PODER — pełnomocnictwo notarialne w Hiszpanii. Dlaczego go potrzebujesz?

Upoważnienie na zakup nieruchomości w Hiszpanii

Żyjemy w czasach, kiedy nie trzeba pilnować wszystkiego osobiście. Na szczęście! Udzielenie pełnomocnictwa notarialnego na zakup nieruchomości w Hiszpanii jest bardzo popularnym zjawiskiem. Nie musisz podróżować do Hiszpanii kilkukrotnie, aby zamknąć proces zakupu lub sprzedaży swojego hiszpańskiego domu czy apartamentu. Jednocześnie masz pewność, że wszystkie formalności są dopilnowane, a złożone dokumenty poprawne. Wystarczy powierzyć upoważnienie w ręce profesjonalisty. Zajmujemy się hiszpańskimi nieruchomościami od lat, skontaktuj się z nami i omówimy szczegóły!

ZAMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ TELEFONICZNĄ

Nie musisz mówić po hiszpańsku, znać lokalnych przepisów ani przylatywać do Hiszpanii w każdej sytuacji, która wymaga Twojego podpisu. Martwienie się rejestracją, wizytami u notariusza, zgodnością aktów — to również nie Twoja sprawa. W ramach udzielonego pełnomocnictwa Twój przedstawiciel dopilnuje wszystkiego za Ciebie.

Upoważnienie na uzyskanie numeru NIE (hiszpański numer identyfikacyjny dla obcokrajowców)

Pełnomocnictwo (poder) może zdecydowanie ułatwić Ci również zdobycie numeru NIE. Ten numer identyfikacyjny jest nadawany obcokrajowcom, którzy chcą mieszkać lub dokonywać operacji na rynku hiszpańskim. Nie musisz pojawiać się osobiście, aby uzupełnić dane — przekaż ten obowiązek pełnomocnikowi.

Pełnomocnictwo – definicja i rodzaje

Znamy już zasady działania pełnomocnictwa. W Hiszpanii występują dwa główne rodzaje pełnomocnictw: pełnomocnictwo ogóle poder general oraz pełnomocnictwo szczególne poder especial. Istnieją również poder solidario, poder mancomunado i poder preventivo.

Co ciekawe, w Hiszpanii nie występuje odpowiednik polskiej prokury. Hiszpańscy właściciele działalności gospodarczej wykorzystują pełnomocnictwo ogólne.

Jakie są rodzaje pełnomocnictwa w Hiszpanii?

Pełnomocnictwo ogólne

Pełnomocnictwo ogólne poder general sprawia, że pełnomocnik może działać w bardzo szerokim zakresie. Wspólnie z prawnikiem, mocodawca i umocowany ustalają jego treść.

Pełnomocnictwo szczególne

Co to jest? Pełnomocnictwo szczególne poder especial polega na uzyskaniu prawa do aktywności w obszarze, który określa dokument.

Pełnomocnictwo prewencyjne

Poder preventio podpisuje się na wypadek, gdyby mocodawca utracił możliwość wyrażenia woli. Zdecydowanie ma charakter zapobiegawczy.

Poder solidario

Ten rodzaj pełnomocnictwa jest udzielany kilku osobom. Każda z nich może też dokonać czynności prawnych osobiście.

Poder mancomunado

Również obejmuje udzielenie pełnomocnictwa kilku osobom, ale wymaga współdziałania wszystkich pełnomocników, którzy dostali upoważnienie.

Jak udzielić pełnomocnictwa?

Według prawa, pełnomocnictwa można dokonać w dowolnej formie. Dopuszcza się pisemne i ustne udzielenie pełnomocnictwa. Ciebie interesuje jednak poder — pełnomocnictwo notarialne, którego musisz udzielić u notariusza. Procedurę zrealizują zarówno notariusze hiszpańscy, jak i polscy. Jeśli wybierzesz polskiego notariusza, aby uprawomocnić swojego pełnomocnika, wystarczy przetłumaczyć Twoje oświadczenie woli. Prawnik pomoże ustalić treść pełnomocnictwa i zadba o wszystkie wymagane pola.

Istnieje druga możliwość udzielenia pełnomocnictwa w Polsce — trzeba udać się do Konsula Królestwa Hiszpanii w Warszawie. Nie wymaga tłumaczenia. Pamiętaj też, że udzielanie pełnomocnictwa to czynność jednostronna, więc pełnomocnik, czyli przedstawiciel Twojej kancelarii prawnej, nie musi być przy tym obecny.

W Hiszpanii nadanie pełnomocnictwa do wykonywania czynności prawnych w imieniu mocodawcy związane jest z opłatą w notariacie w wysokości około 80-100 euro. Okoliczności nadania poder w Hiszpanii można porównać do procedury obsługi urzędowej. Wielu klientów może to zaskoczyć, gdyż wygląda to zupełnie inaczej niż spotkanie z notariuszem w Polsce. Takich czynności w ciągu jednego dnia notariusze w tym kraju wykonują kilkanaście, podczas kiedy w polskim notariacie należy liczyć się z całą kolejką innych osób przed nami, którzy przyszli tu w tym samym celu. Sam czas oczekiwania na wizytę może być dłuższy niż złożenie podpisu. Podczas krótkiego spotkania z notariuszem odbędzie się standardowo weryfikacja dokumentów tożsamości stron przystępujących do aktu oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania w Polsce.

Należy również wskazać adres korespondencyjny w Hiszpanii do wysyłania powiadomień (jest to obowiązkowe). Przed samym przystąpieniem do podpisu, draft poder jest przynoszony przez przedstawiciela kancelarii prawnej, która będzie umocowana w akcie. Zanim ten zostanie podpisany jest chwila na to, aby przeanalizować treść punktów zawartych w poder general. 

Im większy zakres umocowania zostanie umieszczony w dokumencie, tym lepiej dla Ciebie — nigdy nie wiesz, co się wydarzy i w jakich sytuacjach będziesz potrzebować natychmiastowego działania Twojego pełnomocnika. Czas pandemii doświadczył wielu klientów całkowitą blokadą w podjęciu jakichkolwiek działań na terenie Hiszpanii, gdyż lockdown nie pozwalał na przemieszczanie się, a brak pełnomocnictwa lub udzielenie go w okrojonej formie, komplikowało w wielu przypadkach finalizację nabycia nieruchomości.    

Koszt pełnomocnictwa notarialnego

W Polsce około 100-200 zł, ale w tym przypadku należy doliczyć koszt tłumaczenia przysięgłego dokumentów oraz apostille.

Czy można odwołać pełnomocnictwo?

Zwykle nadaje się pełnomocnikowi prawo do reprezentowania bezterminowo. Nawet jeśli dokument pełnomocnictwa nie zawiera daty wygaśnięcia, istnieje oczywiście możliwość odwołania pełnomocnictwa. Może to zrobić pełnomocnik lub mocodawca.

Do odwołania pełnomocnictw nie jest potrzebna obecność, zgoda ani podpis pełnomocnika. można go dokonać w każdym notariacie na terenie Hiszpanii, bądź w konsulacie w Polsce. Powołanie nowego pełnomocnika powoduje automatyczne wygaśnięcie wcześniej obowiązującego dokumentu. Pełnomocnictwo wygasa również w przypadku śmierci mocodawcy lub pełnomocnika.

Wybierz dobry adres!

Pełnomocnictwo jest wiążącym dokumentem, który zdecydowanie ułatwi Ci życie i zakup nieruchomości w Hiszpanii. Udzielaj pełnomocnictw świadomie, osobom posiadającym doświadczenie i kompetencje. Jesteś już o krok od spełnienia swojego marzenia. Zadzwoń do nas. Porozmawiajmy o Twojej wymarzonej nieruchomości w Hiszpanii!

ZAMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ TELEFONICZNĄ

Interesują Cię inwestycje w przedsprzedaży, oferty na wyłączność?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ POWIADOMIEŃ

Bądź na biężąco z najnowszymi ofertami!

.