Biuro w Alicante: Calle Italia 9

Costa Broker Alicante > Blog > Jakie są alternatywy dla tradycyjnej lokaty bankowej?

Jakie są alternatywy dla tradycyjnej lokaty bankowej?

Lokata bankowa od dawna była lubianym przez Polaków sposobem oszczędzania. Łatwość obsługi i bezpieczne gromadzenie kapitału sprawiło, że przed pandemią trzymaliśmy na lokatach blisko 300 miliardów złotych. Dzisiaj nie tylko…

Lokata bankowa od dawna była lubianym przez Polaków sposobem oszczędzania. Łatwość obsługi i bezpieczne gromadzenie kapitału sprawiło, że przed pandemią trzymaliśmy na lokatach blisko 300 miliardów złotych. Dzisiaj nie tylko nie zarobimy na lokacie, ale możemy stracić. Jakie są alternatywy dla tradycyjnej lokaty bankowej?

Popularność lokat drastycznie spada. Według NBP w maju 2021 Polacy wpłacili na lokaty bankowe 17 mld złotych. Średnia miesięczna wysokość wpłat w 2020 wynosiła 40 mld. Polacy nie zarabiają już na lokatach i, według prognoz specjalistów, nie zmieni się to co najmniej do 2023. Jeszcze kilka lat temu każdy ranking lokat bankowych zawierał oprocentowanie na poziomie 4-7 procent. Dzisiaj ze świecą szukać banku, który zaoferuje więcej niż 0,5% w skali roku. Dlaczego oprocentowanie lokat jest tak niskie?

Inflacja i stopy procentowe a lokata bankowa

Wysokość oprocentowania lokat zależy głównie od wielkości stóp procentowych oraz poziomu inflacji. Lata 2020 i 2021 niezwykle ucieszyły kredytobiorców — stopy procentowe zostały rekordowo obniżone i można było bardzo tanio pożyczać pieniądze. Druga strona tego medalu to właśnie bardzo niskie oprocentowanie lokat bankowych. Kiedy dodamy do tego inflację rzędu 7% okazuje się, że na lokacie nie tylko nie zarabiamy, ale realnie tracimy. W skali roku strata może wynieść nawet 2-4% wartości lokaty!

W co inwestować, aby nie tracić pieniędzy?

Niektórzy od lokaty wolą nawet trzymać oszczędności w gotówce, co przy tak wysokiej inflacji również jest po prostu niekorzystne. O trendach inwestycyjnych na 2022 pisaliśmy w artykule w co inwestować w 2022. Przeanalizuj wielkość kapitału inwestycyjnego, którym dysponujesz i wybierz najbardziej atrakcyjne dla Ciebie formy inwestowania. Teraz skupimy się na czterech alternatywach dla tradycyjnej lokaty bankowej. Charakteryzują się względnie niskim ryzykiem inwestycyjnym. Sam zdecyduj, czy lokata bankowa na pewno jest jedynym rozwiązaniem.

Cztery alternatywy dla tradycyjnej lokaty bankowej:

  • Obligacje Skarbu Państwa
  • Konto oszczędnościowe
  • Odkładanie na emeryturę
  • Inwestycja w nieruchomości zagraniczne

Obligacje Skarbu Państwa

Jeśli możesz zainwestować na dłużej niż kilka miesięcy, dobrym rozwiązaniem są obligacje Skarbu Państwa indeksowane inflacją. Jednak najkrótsze papiery skarbowe oparte na inflacji mają 4 lata. Nie jest to dobra metoda do oszczędzania na tegoroczne wakacje, choć możesz oczywiście wypłacić środki wcześniej. Wtedy trzeba będzie ponieść stosowne opłaty. Są stosunkowo niskie, więc trudno o sytuację, w której wypłacisz mniej niż wpłaciłeś.

Konto oszczędnościowe, choć nie dla odsetek

Owszem, oprocentowanie na kontach oszczędnościowych jest niskie. Dlaczego warto więc rozważyć taką alternatywę dla lokaty? Konto oszczędnościowe, nawet z niskim oprocentowaniem, jest lepsze niż trzymanie środków w gotówce lub na zwykłych kontach rozliczeniowych. Wtedy trudno kontrolować swoje oszczędności. Konto oszczędnościowe pozwoli Ci po prostu oddzielić bieżące środki od oszczędności i wesprze barierę psychologiczną, która chroni Cię przed chęcią ich wypłacenia.

IKE lub IKZE z myślą o emeryturze

Interesują Cię inwestycje długoterminowe? Lokaty bankowe zupełnie się nie opłacają, pomyśl więc o innym sposobie oszczędzania na emeryturę. Indywidualne Konta Emerytalne i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego cieszą się zainteresowaniem i rzeczywiście niosą szereg korzyści, szczególnie ulgi podatkowe. Oszczędności wpłacane na IKE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, a wpłaty dokonane na IKZE można uwzględnij w rozliczeniu PIT i otrzymać zwrot podatku. Te instrumenty to nie tylko konta, ale też fundusze, rachunki maklerskie i ubezpieczenia. Dzięki temu możesz wybrać formę oszczędzania, która najbardziej Ci odpowiada.

Lokowanie majątku w nieruchomości zagraniczne zamiast w banku

Wykorzystaj zgromadzone zasoby gotówki lub niskie stopy procentowe i tani kredyt i zacznij inwestować w nieruchomości. Szczególnie nieruchomości zagraniczne z naciskiem na absolutnie pewne lokalizacje — jak słoneczne wybrzeże Hiszpanii. Od Twoich możliwości i preferencji zależy, czy wybierzesz dom, czy apartament. Zakup nieruchomości w Hiszpanii może być dla Ciebie zabezpieczeniem na emeryturę, inwestycją z myślą o przyszłości Twoich dzieci lub sposobem na dochód pasywny z wynajmu. Przed Tobą szereg możliwości inwestycyjnych, które zabezpieczą Twój majątek. Na początku proces zakupu nieruchomości za granicą może wydawać się skomplikowany. Kluczem do trafionej inwestycji jest współpraca ze sprawdzonym agentem nieruchomości.

Inwestycje w nieruchomości

Inwestycje w nieruchomości w dobrym stylu

Jeśli zależy Ci na pełnym dostępie do informacji o hiszpańskich nieruchomościach oraz najwyższej jakości obsłudze, skontaktuj się z naszym zespołem doradców. Prowadzimy biuro nieruchomości Costa Broker od lat i pomogliśmy już wielu polskim inwestorom w znalezieniu ich wymarzonego apartamentu. Nie pozwól, aby zgromadzony przez Ciebie kapitał dzień w dzień tracił na wartości. Jesteśmy liderem na tutejszym rynku i specjalizujemy się w rynku pierwotnym na wybrzeżu Costa Blanca. Wykorzystaj szansę na sprawdzoną inwestycję, a przy okazji ciesz się profesjonalną obsługą ekspertów od etapu poszukiwania Twojej nieruchomości, przez zakup, obsługę posprzedażową aż do zarządzania Twoją nieruchomością. Porozmawiajmy!

Interesują Cię inwestycje w przedsprzedaży, oferty na wyłączność?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ POWIADOMIEŃ

Bądź na biężąco z najnowszymi ofertami!

.