Biuro w Alicante: Calle Italia 9

Costa Broker Alicante > Aspekty prawne i podatkowe > Prawo Beckhama — czy można nie płacić podatków w Hiszpanii?

Prawo Beckhama — czy można nie płacić podatków w Hiszpanii?

29 września 2023

Hiszpania stała się popularnym miejscem zamieszkania dla wielu znanych sportowców, celebrytów i przedsiębiorców z całego świata. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę wspaniałe warunki do życia! Jedną z takich osób jest…

Hiszpania stała się popularnym miejscem zamieszkania dla wielu znanych sportowców, celebrytów i przedsiębiorców z całego świata. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę wspaniałe warunki do życia! Jedną z takich osób jest słynny piłkarz David Beckham, który przeprowadził się w pewnym momencie historii do Madrytu, by grać dla Realu Madryt. Jak doszło do powstania prawa Beckhama i na czym polega ta zasada?

Czym jest prawo Beckhama w Hiszpanii? Definicja i pojęcie

W Hiszpanii istnieje przepis zwany dekretem królewskim 687/2005, który umożliwia osobom fizycznym, przeniesienie swojego formalnego miejsca opodatkowania do Hiszpanii poprzez zastosowanie specjalnego systemu podatku dochodowego. W uproszczeniu oznacza to, że jeśli z powodów związanych z pracą chcesz przenieść się do Hiszpanii, możesz ubiegać się o rezydencję podatkową.

Pisaliśmy już o tym, jak zostać rezydentem podatkowym, ale prawo Beckhama rządzi się swoimi zasadami: w tym przypadku można zdecydować się na „płacenie podatków w trybie nierezydenta, z zachowaniem wynagrodzenia podatnika za podatek dochodowy od osób fizycznych w okresie rozliczeniowym, w którym następuje zmiana miejsca zamieszkania oraz w kolejnych pięciu, jak wskazano w art. 93 LIRPF”.

Ktoś może powiedzieć, że prawo Beckhama pozwala na unikanie wysokich podatków w Hiszpanii. Czy to naprawdę działa? Sprawdźmy!

ZAMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ TELEFONICZNĄ

Podatki na terytorium Hiszpanii

Hiszpania, ze swoim ciepłym klimatem, pięknymi plażami i bogatą kulturą, zawsze była atrakcyjnym miejscem dla tych, którzy chcą spędzać tu swoje życie. Jednak wysokie podatki od zysków i dochodów często były zniechęcające, szczególnie jeśli mówimy o osobach zamożnych. Cały system podatkowy opisaliśmy w artykule „Hiszpańskie podatki. Rodzaje opłat” Wszystko to zmieniło się, gdy Beckham chciał przenieść się do Madrytu, aby grać w Realu Madryt. Światowa ikona sportu z Wielkiej Brytanii, zmotywowała hiszpański rząd, aby utworzyć specjalny system podatkowy.

ulga-dla-inwestorow-w-hiszpanii-beckham-law Prawo Beckhama — czy można nie płacić podatków w Hiszpanii?

Ustawa Beckhama a podatek dochodowy od osób fizycznych

„Prawo Beckhama” to określenie, które odnosi się do specjalnego rozporządzenia hiszpańskiego rządu, które pozwala na obniżenie podatków dla tzw. przyjezdnych obywateli. Chociaż jest to nieoficjalna nazwa, to jednak odnosi się do przypadków, w których znani sportowcy i osoby z dużym majątkiem korzystają z korzyści podatkowych. W roku 2003 David Beckham przeniósł się do Madrytu, aby grać dla Realu Madrid. To był moment, w którym rozpoczęła się historia „Prawa Beckhama”. Według niego przyjezdni obywatele, którzy spełniają określone kryteria, mogą skorzystać z obniżonej stawki podatku dochodowego w Hiszpanii. Stawka ta wynosiła tylko 24% w porównaniu do standardowej stawki podatkowej wynoszącej 43%.

Podstawy opodatkowania

Innymi słowy, prawo Beckhama związane jest z podatkiem dochodowym IRPF – Impuesto sobre la Renta de las Personas Físicas. Umożliwia opodatkowanie tylko od dochodów uzyskanych na terytorium Hiszpanii i pozwala na skorzystanie ze stałej stawki podatkowej 24% lub 45%.

W przypadku, gdy dochód roczny brutto nie przekracza 600 tysięcy euro aplikuje się stawkę podatkową w wysokości 24%, natomiast powyżej kwoty 600 tysięcy euro – 45%. Dywidendy, odsetki i zyski kapitałowe wynikające z działalności opodatkowane są z zastosowaniem stawki pomiędzy 19 a 23%.

Hiszpańskie podatki — czy każdy musi zapłacić podatek?

Dekret Beckhama, wprowadzony w 2005 roku, zmienił przepisy podatkowe dla cudzoziemców w Hiszpanii. Ten przepis pozwala osobom, które uzyskują rezydencję podatkową w Hiszpanii i przeprowadzają się tutaj w celu podjęcia pracy, na korzystanie z ulgi podatkowej, która umożliwia zwolnienie z opodatkowania dochodów generowanych poza granicami Hiszpanii. Aby skorzystać z tej ulgi, musisz złożyć wniosek w ciągu 6 miesięcy od daty przeprowadzki do Hiszpanii, pod warunkiem że nie byłeś rezydentem tego kraju przez ostatnie 5 lat. Ulga obowiązuje przez pierwszy rok po przeprowadzce i przez kolejne 5 lat, łącznie przez 6 lat.

W praktyce oznacza to, że otrzymujesz znaczące ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych i płacisz tylko za dochody uzyskane na terenie Hiszpanii. Wszystkie zarobki zdobyte przed przybyciem do kraju lub po jego opuszczeniu są zwolnione z opodatkowania. W 2023 roku obowiązująca stawka podatku od dochodu na terenie Hiszpanii wynosi 24% od pierwszych 600 000 euro, a każde kolejne zarobione euro podlega opodatkowaniu według stawki 47%. Dodatkowo, na terenie Hiszpanii wprowadzono podatek od innych źródeł dochodów, jednak dochody spoza Hiszpanii pozostają zwolnione z opodatkowania.

Jak skorzystać z obniżonego podatku w Hiszpanii?

Ten dekret jest dedykowany dla osób niebędących rezydentami. Możesz z niej skorzystać również, jeśli nie byłeś rezydentem Hiszpanii przez co najmniej 5 lat. Wcześniej było to 10 lat, ale w styczniu 2023 rząd wprowadził korzystne zmiany. Powodem Twojej przeprowadzki musi być praca — przeprowadzasz się tutaj w celach zarobkowych i jesteś zainteresowany podjęciem pracy. Pracodawca zatrudniający Cię na podstawie umowy nie musi być spółką hiszpańską, ale musi być zarejestrowany w Hiszpanii i mieć tu stałe biuro. Ważne: dekret obowiązuje wyłącznie osoby, które rocznie zarabiają co najmniej 60 000 euro.

beckham-law-kto-moze-skorzystac-w-hiszpanii Prawo Beckhama — czy można nie płacić podatków w Hiszpanii?

Czy specjalnemu opodatkowaniu podlegają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą?

To najnowsza zmiana 2023. Wcześniej prawo do skorzystania z dekretu miały osoby zatrudnione, pracownicy oddelegowani oraz dyrektorzy spółek, a zatem Prawa Beckhama nie mogły zastosować podmioty prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Dzisiaj z niższego podatku mogą skorzystać również:

  • przedsiębiorcy świadczący usługi dla startupów,
  • przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą w Hiszpanii w zakresie innowacyjnych technologii,
  • osoby pracujące zdalnie w Hiszpanii — możesz nawet pracować dla zagranicznego pracodawcy, a Twoje dochody z pracy uzyskane w ten sposób będą podlegać niższemu opodatkowaniu,
  • dyrektorzy spółek. Możesz mieć nawet 100% udziałów! Nie ma ograniczeń co do pakietów. Wyjątkiem jest spółka holdingowa, w której dopuszcza się pakiet 25% udziałów, abyś mógł skorzystać z beckham law.

Jak należy złożyć wniosek?

Aplikuj w następujący sposób:

  1. Złóż wniosek o rejestrację w bazie podatników Hiszpańskiej Agencji Podatkowej. Zostaniesz rezydentem podatkowym.
  2. Po otrzymaniu zgody na wpis do hiszpańskiego spisu podatników, złóż wniosek o przyznanie ulg z tytułu the Beckham law – obowiązuje formularz 149.
  3. Każdy region autonomiczny Hiszpanii może wymagać innych dokumentów od osób korzystających z ulgi, ale zostaną one wylistowane. Najczęściej wymagane to; numer ubezpieczenia społecznego, podpisana kopia umowy o pracę.

Kontrowersje wokół „Prawa Beckhama”

Prawo Beckhama wywołało wiele kontrowersji, zarówno w Hiszpanii, jak i poza nią. Niektórzy twierdzą, że jest to przywilej dla bogatych z nieprzeciętną pulą dochodów, który umożliwia im unikanie płacenia sprawiedliwego podatku. Hiszpański rząd z pewnością w ten sposób chce sprawiać, aby kraj stawał się jeszcze bardziej atrakcyjny dla osób myślących o pracy w Hiszpanii. O ile o unikaniu podwójnego opodatkowania nikt nie ma raczej złego zdania, o tyle dekret Beckhama wzbudził mieszane emocje.

Ograniczenia „Prawa Beckhama”

Warto zaznaczyć, że „Prawo Beckhama” nie jest dostępne dla każdego w Hiszpanii. Istnieją ograniczenia dotyczące dochodów i majątku, które muszą być spełnione, aby skorzystać z tych ulg. Wspominaliśmy o nich w akapitach wyżej — musisz między innymi osiągnąć minimum dochodów rocznie. Warto pamiętać, że jeśli korzystasz z ulgi podatkowej związanej z omawianym prawem, nie musisz zgłaszać swojego majątku znajdującego się poza granicami Hiszpanii (formularz 720). Jeśli jednak masz już za sobą zakup nieruchomości w Hiszpanii?

Dekret Beckhama, jeśli posiadasz nieruchomość w Hiszpanii

Pamiętaj, że w przypadku posiadania aktywów lub praw majątkowych w Hiszpanii (w tym nieruchomości), konieczne jest uiszczenie podatku od majątku Impuesto sobre el Patrimonio za pośrednictwem formularza 714.

co-to-jest-prawo-beckhama-przy-zakup-nieruchomosci Prawo Beckhama — czy można nie płacić podatków w Hiszpanii?

Gorąca kwestia podatku dochodowego w Hiszpanii

„Prawo Beckhama” to temat, który budził wiele emocji — jak zawsze, jeśli chodzi o podatki. Dla niektórych jest to sposób na przyciągnięcie znanych osobistości i ich majątku do Hiszpanii, podczas gdy inni uważają to za niesprawiedliwe ulgi podatkowe. Niezależnie od opinii na ten temat, warto pamiętać, że prawa podatkowe trzeba interpretować indywidualnie i zawsze najlepiej jest skonsultować się z ekspertem podatkowym, zanim podejmie się decyzję o zmianie miejsca zamieszkania wyłącznie z tego powodu.

Konsultacja z doświadczonym prawnikiem pozwoli rozwiać wątpliwości o podwójne opodatkowanie, ubezpieczenie społeczne, podatek majątkowy, podstawę opodatkowania, deklarację podatkową i inne dochody uzyskane w Hiszpanii. Dotyczy to szczególnie osób fizycznych i nierezydentów (aplikujących do tytułu rezydencji podatkowej) oraz właścicieli nieruchomości. Na pewno nie warto unikać płacenia podatków, ale można skutecznie je zoptymalizować: zarówno jako mieszkaniec Hiszpanii, pracownik czy też zagraniczny inwestor.

Podatki w Andaluzji

Costa del Dol i Costa Blanca to najbardziej atrakcyjne obszary pod kątem podatkowym. W porównaniu do pozostałych regionów na terenie Hiszpanii to właśnie tam podatek dochodowy jest najbardziej atrakcyjny. Dodatkowo rząd wprowadził 100% bonifikatę dla właścicieli drugiej nieruchomości, co sprawia, że zdecydowanie zmniejszy się kwota podatku płaconego przez obcokrajowców od ich nieruchomości w ogóle. To z kolei sprawi, że region ten staje się jeszcze bardziej atrakcyjny dla obcokrajowców, którzy chcą mieć drugi dom w Hiszpanii. Aktualnie Andaluzja ma jedne z najniższych podatków w Hiszpanii wśród wszystkich 17 regionów autonomicznych tego kraju. To wystarczający argument, aby znaleźć swoją wymarzoną nieruchomość w Hiszpanii!

ZAMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ TELEFONICZNĄ

Avatar photo
Klaudia Bogusz

W Costa Broker od 2021. Komunikacja i marketing to mój konik. W swoich artykułach przekazuję know-how Moniki i Roberta, właścicieli Costa Broker, oraz próbuję rozkochać Cię w Hiszpanii. Jeszcze mi za to podziękujesz! :) W wolnym czasie inwestuję i oddaję się miłości do outdooru, wspinając się i biegając.

Ostatnie wpisy

Interesują Cię inwestycje w przedsprzedaży, oferty na wyłączność?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ POWIADOMIEŃ

Bądź na biężąco z najnowszymi ofertami!

.