Biuro w Alicante: Calle Italia 9

Costa Broker Alicante > Aspekty prawne i podatkowe > Rezydencja w Hiszpanii — wszystko, co musisz wiedzieć

Rezydencja w Hiszpanii — wszystko, co musisz wiedzieć

Uzyskanie statusu rezydenta jest równoznaczne z pełną formalizacją zamieszkania w Hiszpanii

Marzysz o przeprowadzce do Hiszpanii na stałe? A może masz w planie spędzać tam jedynie część roku? Na każdego, kto chciałby związać się mocniej z tym atrakcyjnym krajem czeka kilka wyzwań formalnych. Wymagania nie są jednak duże! Dowiedz się, co zrobić, aby otrzymać status rezydenta Hiszpanii i jakie płyną z tego korzyści. A jest ich naprawdę wiele!

Rezydencja — co to jest?

Rezydencja to prawo pobytu obcokrajowców na terenie Hiszpanii. Szczególnie jeśli planujesz osiedlić się tutaj na stałe, zalecamy ubiegać się o nią jak najszybciej. Uzyskanie statusu rezydenta jest równoznaczne z pełną formalizacją zamieszkania w Hiszpanii. To jest z kolei podstawą i ogromnym ułatwieniem załatwiania kwestii formalnych i spraw życia codziennego. O innych ważnych aspektach pisaliśmy w poprzednich artykułach, na przykład omówiliśmy jak działa system zdrowia w Hiszpanii.

Czy mając nieruchomości w Hiszpanii, muszę mieć status rezydenta?

Nie. Samo posiadanie apartamentu czy domu w Hiszpanii nie obliguje Cię do posiadania rezydentury.

Kiedy muszę ubiegać się o rezydenturę hiszpańską?

Odpowiedź zależy od pytania: jaki jest cel i długość Twojego pobytu na terytorium Hiszpanii? Omówmy rodzaje rezydencji. Wszystko się rozjaśni 🙂

co-zrobic-zeby-byc-hiszpanskim-rezydentem Rezydencja w Hiszpanii — wszystko, co musisz wiedzieć

Rodzaje rezydencji w Hiszpanii

Prawo hiszpańskie reguluje kilka rodzajów rezydencji:

Rezydencja zamieszkania (domicyl)

Polacy są obywatelami Unii Europejskiej. Mają więc prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu i przemieszczania się na terytorium Hiszpanii do 3 miesięcy od wjazdu. Wystarczy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty.

Jeśli Twój pobyt będzie trwał więcej niż trzy miesiące, powinieneś wystąpić o wpis do Registro Central de Extranjeros, czyli Centralnej Ewidencji Cudzoziemców. Masz wtedy obowiązek dostarczyć wykaz środków, żeby udowodnić, że stać Cię na ten pobyt. Zaświadczenie o dochodach ma uchronić hiszpański system socjalny przed potencjalnymi kosztami 🙂

Jeśli przejdziesz pozytywnie tę procedurę, otrzymanie certyfikatu w postaci zielonej karty jest formalnością. Certificado de registro de ciudadano de la Unión Europea ma wielkość dowodu osobistego i jest nazywany potocznie NIE verde. Dlaczego? Na karcie widnieje Twój numer identyfikacji cudzoziemca — Número de Identidad de Extranjero, a sama karta jest zielona (po hiszpańsku verde).

Zieloną kartę rezydencji otrzymuje się zwykle na 5 lat. Później można wnioskować o stałą rezydenturę hiszpańską.

Rezydencja stała (permanente)

Jeśli legalnie zamieszkiwałeś Hiszpanię przez nieprzerwany okres 5 lat, możesz wnioskować o status stałego rezydenta. Od reguły 5 lat są wyjątki i mogą o nią zawnioskować również osoby:

  • w wieku emerytalnym lub uprawnione do wcześniejszej emerytury, które są aktywne zawodowo na terenie Hiszpanii przez określony czas (warto uzyskać indywidualną interpretację w Oficina de Extranjería),
  • trwale niezdolne do pracy,
  • które obecnie pracują w innym kraju, ale pracowały kiedyś nieprzerwanie przez 3 lata w Hiszpanii, a ich miejsce zamieszkania nadal stanowi Hiszpania.

Rezydencja członka rodziny (familiar) obywatela UE

Jeśli chcesz uzyskać na przykład rezydencję dla dziecka, to właśnie ten przypadek. Rezydencja familiar to również rezydencja zamieszkania domicyl. Trzeba o nią wystąpić, jeśli członek Twojej rodziny ma w planie spędzić w Hiszpanii ponad 3 miesiące. Ważne: przyznaje się ją wyłącznie osobom, które nie posiadają obywatelstwa żadnego z krajów Unii Europejskiej ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale jednocześnie są członkami rodziny obywatela ze wspomnianych krajów.

rezydentura-w-hiszpanii-dla-czlonkow-rodziny Rezydencja w Hiszpanii — wszystko, co musisz wiedzieć

Rezydencja podatkowa (fiscal)

Uwaga: nie myl jej z rezydencją zamieszkania! Rezydent podatkowy w Hiszpanii to status, do którego jesteś klasyfikowany spędzając tu co najmniej 183 dni w roku. Dni ulegają sumowaniu. Nie otrzymasz certyfikatu potwierdzającego tę rezydenturę. Kiedy przekraczasz 183 dni pobytu, powinieneś złożyć deklaracje podatkowe w lokalnym Urzędzie Skarbowym (Agencia Tributaria).

Rezydencja dla obywateli krajów nienależących do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Oczywiście takie osoby również mogą stać się rezydentami, ale decyzję o przyznaniu statusu rezydenta podejmuje się na innych zasadach. Regulują je odrębne prawa.

Dlaczego warto ubiegać się o status rezydenta Hiszpanii?

Przede wszystkim, posiadając rezydenturę hiszpańską, zyskujesz takie same prawa jak osoby żyjące w tym kraju od urodzenia. Możesz zapisać dzieci do szkoły, prowadzić konta w banku taniej niż bez statusu. Otrzymasz też Tarjeta Sanitaria Individual, czyli publiczną kartę zdrowia. Bardzo szeroko opisaliśmy służbę zdrowia w Hiszpanii w poprzednim artykule.

Co więcej, mając rezydencję w Hiszpanii masz posiadasz prawa do płacenia niższych podatków od nieruchomości. Możesz również odnowić prawo jazdy w języku hiszpańskim, a także uzyskać kartę lokalnego emeryta.

Wiele osób martwi się nieznajomością hiszpańskiego. W praktyce nie jest to wymagane. Język hiszpański jest pomocny, ale formalności związane z rezydenturą załatwisz po angielsku.

Czy numer NIE to rezydencja?

Mylenie tych dwóch spraw to bardzo częsty błąd. Trudno się dziwić, skoro te dwa dokumenty nazywają się NIE verde i NIE blanco... Czym więc różni się numer N.I.E od bycia rezydentem?

Numer NIE to numer identyfikacji podatkowej dla wszystkich, którzy nie są obywatelami Hiszpanii, ale są z nią związani zawodowo, gospodarczo czy też społecznie. Potrzebujesz go między innymi do zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Stworzyliśmy szczegółowy artykuł o tym, jak zdobyć numer NIE. Pomagamy w tym wszystkim naszym klientom zainteresowanym zakupem apartamentu czy domu w Hiszpanii.

ZAMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ TELEFONICZNĄ

Numer NIE jedynie widnieje na karcie rezydencji zamieszkania NIE verde, ale nie jest tym samym. Należy pamiętać, że można go wyrobić niezależnie od rezydencji i jest dostępny dla nierezydentów. Numer NIE potocznie nazywa się NIE blanco, bo otrzymując go w urzędzie, dostaniesz białą kartkę a4.

Jak zostać rezydentem w Hiszpanii?

Proces jest naprawdę prosty. To przedstawienie zestawu dokumentów. Przede wszystkim, potrzebne są:

  • dokumenty potwierdzające stabilność ekonomiczną, np. potwierdzenie zatrudnienia oraz wykaz środków na rachunku bankowym,
  • paszport i jego kserokopia
  • dowód zameldowania w Hiszpanii,
  • 2 zdjęcia do dowodu osobistego,
  • formularz 790 (wyszukaj Tasa modelo 790 Código 012) oraz druk obligujący do płatności za wydanie dokumentu (pobierz druk opłaty)
  • formularz EX18
hiszpania-jak-zostac-rezydentem-1 Rezydencja w Hiszpanii — wszystko, co musisz wiedzieć

Czy mogę wyrobić rezydenturę, przebywając w Polsce?

Niestety nie. To stanowi główną różnicę pomiędzy wyrobieniem numeru NIE oraz wnioskowaniem o rezydenturę w Hiszpanii. Numer NIE możesz wyrobić, przebywając na terytorium Polski czy za granicą. Złożenie wniosku o rezydencję wymaga udania się na posterunek policji lub odwiedzenia Oficina de extranjería.

Chcę uzyskać rezydencję w Hiszpanii

Zajmujemy się sprzedażą nieruchomości w Hiszpanii. Znajdziemy dla Ciebie wymarzony dom na całe życie, mieszkanie na wakacje lub apartament inwestycyjny. Wesprzemy Cię w procesie przed i posprzedażowym, nawet jeśli mieszkasz obecnie w Polsce. Hiszpania czeka na Ciebie. Porozmawiajmy!

ZAMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ TELEFONICZNĄ

Interesują Cię inwestycje w przedsprzedaży, oferty na wyłączność?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ POWIADOMIEŃ

Bądź na biężąco z najnowszymi ofertami!

.