Biuro w Alicante: Calle Italia 9

Costa Broker Alicante > Blog > Służba zdrowia w Hiszpanii — wszystko, co musisz wiedzieć

Służba zdrowia w Hiszpanii — wszystko, co musisz wiedzieć

31 marca 2023

Planujesz wyjazd albo wyprowadzkę do Hiszpanii? Warto poznać hiszpański system opieki zdrowotnej! Ogólna wiedza o hiszpańskiej służbie zdrowia zagwarantuje Ci spokojny wypoczynek, szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi. W artykule znajdziesz…

Planujesz wyjazd albo wyprowadzkę do Hiszpanii? Warto poznać hiszpański system opieki zdrowotnej! Ogólna wiedza o hiszpańskiej służbie zdrowia zagwarantuje Ci spokojny wypoczynek, szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi. W artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o służbie zdrowia w Hiszpanii!

Służba zdrowia w Hiszpanii — mieszkać w Hiszpanii od A do Z

Artykuł stworzyliśmy przede wszystkim dla osób, które nie pracują na stałe w Hiszpanii. W przypadku zatrudnionych na odpowiednik polskiej umowy o pracę wystarczy regularne odprowadzanie składek zdrowotnych. Jeśli jednak właśnie planujesz zakup nieruchomości w Hiszpanii i przeprowadzkę, poniższe treści sprawdzą się idealnie dla Ciebie. Sprawdź, jak korzystać z oferty prywatnej i publicznej opieki zdrowotnej w Hiszpanii.

System opieki zdrowotnej w Hiszpanii

Hiszpański system opieki zdrowotnej jest dostępny dla każdego. Gwarantuje powszechne ubezpieczenie społeczne (wszystkich mieszkańców). Podobnie jak w Polsce, w Hiszpanii również możemy korzystać z publicznej opieki zdrowotnej i prywatnej opieki zdrowotnej.

Statystyki mówią, że państwowa opieka zdrowotna jest wykorzystywana aż przez 90% Hiszpanów. O systemie zabezpieczenia społecznego decyduje hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia, czyli rząd centralny.

wizyta-y-lekarza-w-hiszpanii-publiczna-sluzba-zdrowia Służba zdrowia w Hiszpanii — wszystko, co musisz wiedzieć

Kto może uzyskać dostęp do pomocy medycznej w Hiszpanii?

Każdy, kto mieszka i pracuje w Hiszpanii może korzystać z usług medycznych gwarantowanych przez państwową opiekę zdrowotną. Jednak system jest zdecentralizowany, więc warto sprawdzić zasady korzystania ze świadczeń zdrowotnych dla danego regionu. Od ogólnych zasad mogą się różnić na przykład wyspy.

Ważne: warunki uzyskania bezpłatnej pomocy medycznej dla imigrantów:

 • posiadanie statusu rezydenta i zatrudnienia w lokalnej firmie lub praca na własny rachunek — warunkiem jest opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne,
 • bycie rezydentem hiszpańskim po niedawnym rozwodzie lub separacji, którego partner/partnerka jest zarejestrowany/a w systemie ubezpieczenia społecznego,
 • posiadanie dziecka, które mieszka w Hiszpanii,
 • bycie w ciąży — dla kobiet posiadających status rezydentki,
 • studiowanie w Hiszpanii poniżej 26 roku życia,
 • bycie na emeryturze,
 • chwilowe przebywanie w Hiszpanii z wyrobioną kartą EKUZ.

Sprawdź, jak wyrobić numer N.I.E. w Hiszpanii i uzyskać status rezydenta. Hiszpania podpisała dwustronne umowy z kilkoma krajami. Obywatele Ekwadoru, Chile, Brazylii, Andory i Peru mogą liczyć na bezpłatne leczenie w nagłych przypadkach. Jeśli jednak nie kwalifikujesz się do żadnej kategorii, prawdopodobnie będziesz zmuszony do skorzystania z prywatnego ubezpieczenia społecznego.

Publiczna opieka zdrowotna w Hiszpanii

Składki na ubezpieczenie społeczne są opłacane przez pracowników i przedsiębiorców. Ich małżonkowie i dzieci również są objęte ubezpieczeniem. Wyróżniamy też specjalne grupy: na przykład emerytów i rencistów. Oni otrzymują podstawową opiekę zdrowotną, nawet jeśli nie opłacają składek. Warunkiem jest jednak status rezydenta. Służba zdrowia w Hiszpanii oferuje również program niższych składek zdrowotnych dla osób niezatrudnionych lub o niskich dochodach — to convenio especial.

Dlatego tak ważne jest posiadanie karty EKUZ w Hiszpanii podczas podróży lub tymczasowego pobytu. Bez tego jedyną ewentualnością jest ubezpieczenie prywatne.

Dzieci korzystają ze świadczeń w ramach ubezpieczenia rodzica.

Ubezpieczenie zdrowotne w Hiszpanii — jak zarejestrować się w publicznej służbie zdrowia?

Jeśli chcesz otrzymać numer ubezpieczenia społecznego, zarejestruj się w dedykowanym systemie Dirección General de la Tesorería General de la Seguridad Social lub TGSS.

Będą Ci potrzebne:

 • ważny dokument potwierdzający tożsamość (paszport lub dowód osobisty),
 • karta rezydenta,
 • empadronamiento, które było wydane maksymalnie trzy miesiące wcześniej (empadronamiento to meldunek).

W kolejnych krokach otrzymasz numer ubezpieczenia społecznego oraz zaświadczenie, że jesteś uprawniony lub uprawniona do korzystania z opieki zdrowotnej w Hiszpanii. Teraz możesz dokonać rejestracji w jednej z przychodni przypisanych Twojemu miejscu zamieszkania. Dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w Hiszpanii potwierdza karta zdrowia tarjeta sanitaria. Można odebrać ją osobiście lub zamówić pocztą.

apteki-w-hiszpanii Służba zdrowia w Hiszpanii — wszystko, co musisz wiedzieć

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w Hiszpanii (EKUZ)

Europeska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to spersonalizowana karta gwarantująca posiadaczowi prawo do otrzymania pomocy medycznej w trakcie tymczasowego pobytu w dowolnym państwie Unii Europejskiej i EOG (Islandia, Lichtenstein, Norwegia) oraz Szwajcarii.

Kto ma prawo do otrzymania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą otrzymać Polacy, którzy w Polsce mają prawo do świadczeń podstawowej opieki medycznej. Innymi słowy: są aktualne ubezpieczeni. Termin ważności karty zależy m.in. od rodzaju zatrudnienia i wieku.

Jak uzyskać kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego)?

Wyrobienie karty EKUZ jest darmowe i niezwykle proste. Możesz to zrobić:

 • osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ,
 • mailem,
 • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP,
 • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP),
 • pocztą tradycyjną, na adres dowolnego oddziału lub delegatury NFZ.

Aby otrzymać kartę EKUZ, wystarczy na przykład w formularzu składanym przez internet udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych. To naprawdę proste! W Hiszpanii z zasady konsultacje przebiegają w języku hiszpańskim, ale bez problemu znajdziesz lekarza rodzinnego, który zagwarantuje możliwość skorzystania z usługi w języku angielskim.

hiszpanska-sluzba-zdrowia-lekarz-bohater Służba zdrowia w Hiszpanii — wszystko, co musisz wiedzieć

Prywatna opieka zdrowotna w Hiszpanii

Publicznego systemu opieki zdrowotnej w Hiszpanii nie da się przyrównać 1:1 do Polski. Lecz choć może nie na takich samych zasadach, co w Polsce, to bardzo podobnie koegzystują ze sobą prywatny i publiczny sektor ochrony zdrowia. Liczne ośrodki zdrowia oferują jednocześnie usługi publiczne i prywatne.

Podobnie jak w Polsce, wiele osób decyduje się na korzystanie z prywatnej służby zdrowia zamiast państwowej opieki zdrowotnej, żeby zapewnić sobie dostęp do szerszego i szybszego leczenia. Taka forma jest też często wybierana przez emigrantów. Ubezpieczenie prywatne obejmuje określone świadczenia i w zależności od zakresu kosztuje zwykle od 50 do 250 euro miesięcznie.

Koszty opieki zdrowotnej w Hiszpanii

Obywatele Hiszpanii stosunkowo często korzystają z prywatnego ubezpieczenia, co sprawia, że niemal 9% rocznego PKB stanowią wydatki na opiekę zdrowotną. To średnio około 2000 EUR rocznie na osobę rocznie. Odsetek osób korzystających z usług w prywatnych ośrodkach zdrowia rośnie, ale i tak większość usług medycznych w hiszpańskim systemie opieki zdrowotnej pozostaje bezpłatna. Niekiedy trzeba dopłacić niewielką kwotę do recepty, czy ponieść koszty leczenia w przypadku specjalistycznych zabiegów. W takich przypadkach pomocne będzie ubezpieczenie w sektorze prywatnym, ale dotyczy to tylko skrajnych sytuacji. Placówki publiczne cieszą się dobrą opinią i gwarantują kompleksową opiekę zdrowotną. Znajdziesz pomoc w każdym ośrodku zdrowia dedykowanemu Twojej prowincji, bez znaczenia jest region Hiszpanii, w którym mieszkasz.

Wizyta u dentysty w Hiszpanii

Leczenie dentystyczne jest płatne. Opieka dentystyczna w Hiszpanii jest wyłączona z publicznego systemu opieki zdrowotnej. Bezpłatną opiekę dentystyczną mają tylko osoby poniżej piętnastego roku życia. W nagłych przypadkach warto mieć kartę zdrowia EKUZ — dzięki niej możesz liczyć na zwrot chociaż części kosztów po powrocie do Polski.

Apteki w Hiszpanii

Wspominaliśmy już, że hiszpańska służba zdrowia działa na podobnych zasadach, co polska. W Hiszpanii również możesz przynieść receptę do dowolnej apteki. Apteka po hiszpańsku to farmacia. Wystarczy znaleźć sklep z symbolem zielonego krzyża. Pamiętaj, że w Hiszpanii często obowiązuje sjesta i apteki są otwarte w tygodniu od 9:30 do 14:00, a później od 17:00 do 21:30. Na drzwiach każdej apteki powinna, i zwykle znajduje się, informacja o aptece dyżurnej, dostępnej przez całą dobę — farmacia de guardia.

Co ciekawe, w Hiszpanii obowiązuje system współpłacenia za leki wydawane na receptę. Wysokość opłat zależy od sytuacji osobistej:

 • ludzie w wieku produkcyjnym płacą od 40 do 60% kosztów w zależności od rocznego dochodu,
 • emeryci o rocznym dochodzie poniżej 100 000 euro płacą 10% ceny leku,
 • osoby cierpiące na przewlekłe lub poważne choroby płacą 10% kosztów, z ograniczeniem na każdy lek.

Jeśli Twojemu zdrowiu i życiu nie zagraża niebezpieczeństwo i zmagasz się z przeziębieniem lub lekkimi dolegliwościami — skonsultuj się z farmaceutą. Oni również chętnie udzielą Ci porady i wsparcia.

leczenie-w-hiszpanii Służba zdrowia w Hiszpanii — wszystko, co musisz wiedzieć

Opieka medyczna w Hiszpanii — nagły wypadek

W nagłych wypadkach zadzwoń pod 112. Numer jest bezpłatny i działa na terenie całej Unii Europejskiej.

Hiszpańskie numery alarmowe:

 • 112 – ogólnoeuropejski numer
 • 061 – karetka pogotowia (ambulancia)
 • 1003 – dla lekarza medycyny ratunkowej
 • 961 496 199 – dentysta ratunkowych
 • 963 600 313 – apteka dyżurna

Dzwoniąc pod dany numer połączysz się z najbliższym Ci w danym momencie ośrodkiem.

Hiszpańskie zwroty w nagłych przypadkach – warto wiedzieć:

 • Wypadek : Accidente
 • Nagły wypadek: Emergencia / Urgencia
 • Potrzebuję karetki : Necesito una ambulancia
 • Potrzebuję lekarza: Necesito un medico
 • Atak serca : Ataque cardiaco / Infarto
 • Udar mózgu: El accidente vascular cerebral
 • Potrzebuję dentysty: Necesito un dentista

Potrzebujesz pomocy?

Zawsze warto znać zasady korzystania z opieki medycznej w kraju, w którym aktualnie się przebywa. Szczególnie jeśli myślisz o zakupie nieruchomości w Hiszpanii — przyda Ci się ta wiedza. System hiszpańskiej opieki zdrowotnej jest przejrzysty i dostępny. Uzyskanie statusu rezydenta i przeprowadzka do tego przepięknego kraju również nie stwarza problemów. Szczególnie jeśli korzystasz z usług sprawdzonej agencji nieruchomości! Zadzwoń do nas. Doradzimy, jak znaleźć wymarzoną nieruchomość i rozpocząć nowe życie w Hiszpanii. Porozmawiajmy!

ZAMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ TELEFONICZNĄ

Interesują Cię inwestycje w przedsprzedaży, oferty na wyłączność?
ZAPISZ SIĘ NA LISTĘ POWIADOMIEŃ

Bądź na biężąco z najnowszymi ofertami!

.